محسن راعی

از رسانه و فناوری

پوش نوتیفیکیشن

گوگل در نسخه 80 پوش نوتیفیکیشن‌ها را مسدود خواهد کرد

پوش نوتیفیکیشن‌، همانند پیامک عمل می‌کند با این تفاوت که مرورگر نقش نشان دادن آن را به مخاطب بر عهده دارد. کروم بر اساس دو سناریو، پوش نوتیفیکیشن‌ها را مسدود خواهد کرد:

 

سناریوی اول برای کاربرانی است که به صورت مداوم حالت پوش نوتیف را خاموش می‌کنند. این دسته از کاربران به صورت پیش‌فرض، حالت پوش نوتیف برایشان خاموش خواهد بود.

سناریوی دوم برای آن وبسایتهایی است که نرخ عضویت حالت پوش نوتیف خیلی پایینی دارند.

Image result for website push notification

جریمه برای وب‌سایتهای خاطی

گوگل، وبسایتهایی که از پوش نوتیف سوء استفاده می‌کنند تا بتوانند تبلیغات و یا هرزنامه نشان دهند را جریمه خواهد کرد. جزئیات این جریمه اعلام خواهد شد.

رابط کاربری آرام (Quiet UI)

کروم Quiet UI  را معرفی خواهد کرد. هدف این است که به کاربر گفته شده پوش نوتیف خاموش شده است و می‌توانند خودشان آن را از حالت مسدود در بیاورند.

مسدودسازی پوش نوتیف کی اجرا می‌شود؟

پوش نوتیف در کروم نسخه 80 اجرایی خواهد شد. طبق گفته وبسایت کروم استاتوس، این نسخه در 4 فوریه 2020 انجام می‌شود.

توسعه دهندگانی که قصد تست ویژگی‌های جدید دارند می‌توانند کروم قناری (Chrome Canary) را دانلود کنند. کروم قناری، نسخه توسعه‌دهندگان کروم است و آخرین فیچرها را داراست اما ممکن است ناپایدار باشد.

google canary
google canary

چگونه از مسدود شدن پوش نوتیف جلوگیری کنیم؟

کروم پیشنهاد می‌کند که توسعه‌دهندگان وبسایت خود را بر روی کروم قناری تست کنند تا بفهمند که چگونه کروم با وبسایتشان تعامل می‌کند.

گوگل مستندات و ویدئوهای زیادی را برای استفاده صحیح از پوش نوتیف ارائه داده که منجر به مسدود شدن نمی‌شود.

ابتدا، توسعه‌دهندگان، جریان تقاضای وبسایت خود را با حالت Quet UI تست کنند. این را می‌توان در این آدرس تنظیم نمود: chrome://settings/content/notifications

در زمان نوشتن این مقاله، این ویژگی به صورت تدریجی در حال اضافه شدن به قناری، Dev، و کانالهای بتا اضافه می‌شوند.

پیشنهاد ما این است که وب‌سایت منتظر شود تا کاربر محتوای آن را ببنید و بعد از فهم آن  به ایشان پیشنهاد ثبت نام در پوش نوتیف داده شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.