Is Amazon about to eat Google’s lunch

جدال آمازون با گوگل در گود تبلیغات

تبلیغات را نیز باید نوعی از تولید محتوا بدانیم و آن را در استراتژی محتوای خود بیاوریم. گوگل سالها سلطان بنامنازع این حوزه بوده اما گویا این قلمرو در حال تغییر است.

موتور تبلیغاتی آمازون به نام DSP، به برندها این توانایی را می‌دهد که مخاطبین خود را از لحاظ سبک زندگی و رفتار خریدشان بخش‌بندی کنند.

 

amazon dsp

از سال ۲۰۰۸، میزان درآمد گوگل در پاییز امسال برای اولین بار سقوط خواهد کرد. این کاهش ۵.۳ درصدی به میزان دو میلیارد دلار از درآمد گوگل کم خواهد کرد و باعث می‌شود تا این شرکت سهمی کم‌تر از ۳۰ درصد بازار تبلیغات دیجیتال را به خود اختصاص دهد.

اما آمازون که در دنیای تبلیغات، تازه‌وارد محسوب می‌شود وضع بهتری دارد و تخمین زده می‌شود رشدی ۲۳.۵ درصدی داشته باشد و سهم ده درصدی از کل تبلیغات آنلاین را به خود اختصاص دهد.

خب موضوع چیست؟ کووید۱۹ با آمازون مهربان بوده و سبب شده تا ۲۶ درصد در سه ماهه اول سال به درآمد این شرکت افزوده شود چرا که مردم به خاطر منع ترددشان بیشتر و بیشتر سفارش آنلاین داده‌اند.

انتظار می‌رود تا درآمد ناشی از تبلیغات آمازون به میزان ۲۳ درصد افزایش یابد و تا سال ۲۰۲۳ حدود ۴۷۰ درصد افزایش یابد.

کسب و کار تبلیغاتی گوگل بر اساس مخارج روزانه نیست بنابراین طبیعی است که ببینیم آمازون در این روزهای همه گیری کرونا سهم بازار بیشتری طلب کند.

برای بازاریابان، آنچه مهم می‌نماید آن است که آمازون در حال فتح قلمرویی است که زمانی گوگل مالک آن بود: تبلیغات نمایشی. بخش تبلیغاتی آمازون (Amazon DSP) به سرعت در حال تحول است و تبلیغات‌چی‌ها را مجبور می کند تا از کاربردهایش برای رسیدن به بالای قیف استفاده کنند.

در ضمن، داده‌های هدفمند آمازون در حالی غنی می‌شوند که گوگل قصد دارد تا سال ۲۰۲۲ کوکی‌های شخص ثالث را از مرورگرش حذف کند.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *