محسن راعی

از رسانه و فناوری

CAR

نقش فزاینده خودروهای الکتریکی و انرژی خورشیدی در مهار سوخت‌های فسیلی

احتمالا استفاده از سوخت های فسیلی تا سال 2020 به پایان خواهد رسید. گرارشات نشان می دهد که کاهش قیمت خودروهای الکتریکی و همینطور انرژی خورشیدی می تواند سبب توقف تقاضای جهانی نفت و زغال سنگ تا سه سال آتی شود.
بر اساس گزارش منتشر شده در روزنامه گاردین، طی دهه آتی، سوخت های آلاینده احتمالا ده درصد از سهمشان را به انرژی خورشیدی و خودروهای پاک خواهند باخت.

به عبارتی دیگر، ده درصد از سهم بازار کافی است تا صنعت زغال سنگ ایالات متحده را دچار مشکل کند. در اروپا نیز، این صنعت به علت آماده نبودن در مواجهه با رشد هشت درصدی انرژی‌های تجدید پذیر طی سالهای 2008 تا 2013 حدود صد میلیون دلار متضرر شد.
بر اساس مطالعات انجام گرفته، شرکت های بزرگ انرژی طبق معمول تنها به کسب‌و‌کار مرسومشان توجه کرده اند و توان گذار به جهان بدون کربن را دست کم گرفته‌اند. این مطالعات همچنین نشان می‌دهند که انرژی خورشیدی فوتوولتائیک (فوتوولتائیک، یکی از انواع سامانه‌های تولید برق از انرژی خورشیدی می‌باشد. در این روش با بکارگیری سلول‌های خورشیدی، تولید مستقیم الکتریسیته از تابش خورشید امکان‌پذیر می‌شود.) قادر است تا 23 درصد از انرژی مورد نیاز جهان را تا سال 2040 و 29 درصد از این انرژی را تا سال 2050 تامین کند. این میزان کافی است تا استفاده از سوخت زغال سنگ به طور کامل متوقف شود و میزان مصرف گاز طبیعی نیز به یک درصد کاهش یابد. با این وجود شرکت نفتی اکسون پیش بینی می کند که این مقدار تا سال 2040 به 11 درصد برسد.

محققین نیز نشان دادند که 35 درصد از حمل و نقل جاده ای در سال 2015 با خودروهای الکتریکی بوده است و این مقدار تا سال 2050 به 67 درصد خوهاد رسید. این تحقیقات نشان می دهند که خودروهای الکتریکی تا سال 2025 تولید حدود دو میلیون بشکه نفت در روز را کاهش خواهند داد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *