driverless

سنگاپور طلایه دار در حوزه تاکسی‌های خودران

سنگاپور توانسته اولین کشوری باشد که تاکسی‌های خودران را در جاده های خود به کار گیرد. این کشور با همکاری شرکت نوتونومی توانسته شش خودرو را به این کار اختصاص دهد. این خودروها به صورت خودکار مسافرها را سوار کرده و به مقصد می‌رساند.

وزیر حمل و نقل سنگاپور، پانگ کین کئونگ در مصاحبه با آسوشیتد پرس بیان داشته که “ما در خصوص نیروی کار و زمین مورد نیاز محدودیت داریم. ما برآنیم تا از فن‌آوری خودروهای خودران بهره ببریم تا بر این محدودیت فائق شویم و به ‌خصوص ایده‌های جدیدی در حوزه حمل‌ونقل ارائه دهیم که بتواند منجر به پیشرفت‌های تحول‌آفرین در حمل‌ونقل عمومی کشورمان شود”.

اگر چه این خبر خوبی است اما برخی از مشکلات کماکان وجود دارد. اول اینکه این سیستم در مرحله آزمایشی است. خودروها تنها فقط در یک مسیر ۶٫۵ کیلومتری در سنگاپور که به آن وان نورث گفته می شود تردد دارند و تنها چند ایستگاه مشخص برای سوار و پیاده شدن وجود دارد که مسافران باید از آن‌ها استفاده کنند.

اما یکی از مشکلات نه چندان خوشایند این طرح آن است که فعلا راننده در خودرو قرار می گیرد تا از مشکلات احتمالی جلوگیری کند. یک محقق نیز در خودرو حضور دارد تا سیستم را بررسی کند. بنابراین آوردن واژه “خودران” فعلن چندان با معنی نخواهد بود.

سخنگوی شرکت نوتونومی به نشریه گاردین گفته است:” این طرح آزمایشی ما را قادر می‌سازد تا داده های فنی را جمع آوری کرده و همچنین باعث می شود تا درک کنیم آیا مردم از بودن در این خودروها خرسند هستند یا خیر. برخی از مردم از این خودروها لذت می‌برند، برخی برایشان فرقی نمی کند و عده ای هم تمایل چندانی به استفاده ندارند. اما اینکه چه تعداد تمایل ندارند باید مشخص شود.”

خبر خوب آن که مسافرانی که شانس سوار شدن به این خودروها را دارند، تا پایان دوره آزمایش، هزینه‌ای پرداخت نمی‌کنند. تیم پروژه امیدوار است بتواند نهایتاً تا سال ۲۰۱۸ ناوگان تاکسیرانی خود را تکمیل کرده و جایگاه های بیشتری برای سوار و پیاده شدن ایجاد نماید. اما هدف نهایی این است تا خودروهای با راننده از سطح خیابان‌های شلوغ و پرترافیک سنگاپور جمع آوری گردد.

شرکت نوتونومی توسط دو تن از محققین دانشگاه MIT با نام های کارل لاگنما و امیلیو فرازولی به منظور توسعه خوروهای خودران تاسیس شد. این شرکت در سنگاپور و ایالات متحده فعالیت دارد اما در کشور آمریکا باید مجوز تست عمومی اخذ شود که احتمالا با اشتباهات و تصادف نیز همراه است تا به مرحله نهایی برسد.

شرکت تاکسیرانی اینترنتی اوبر نیز اعلام داشته که در پیترزبورگ، تاکسی های خودران خود را به زودی راه خوهاد انداخت. اما با پیشرفت هایی که شرکت نوتونومی داشته، اوبر نیز باید هر چه سریع تر عمل کند تا از این قافله عقب نیوفتد.

هیچ کس نمی‌داند که نتایج این گونه آزمایشات چگونه خواهد بود اما می‌توان گفت که احتمالاً آینده تاکسی‌های شهری، بدون راننده و خودران خواهد بود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *