cyber_attack

چرا امنیت شبکه در سال ۲۰۱۷ حائز اهمیت خواهد شد؟

سال ۲۰۱۷ به علت ظهور اینترنت اشیاء، بات‌نت‌ها و همینطور بازار آشفته ژئوپلتیک، بحث امنیت شبکه بیشتر از پیش حائز اهمیت شده است.خدمات و وسایل اینترنت محور سبب شده است که بازار جرایم اینترنتی نیز داغ تر شود. تنها با یک محاسبه ساده خواهیم فهیمد که سال ۲۰۱۷ هم تفاوت چندانی با سال گذشته ندارد و از شدت این حملات سایبری کاسته نخواهد شد. این حملات در حوزه های ذیل شدت بیشتری خواهند داشت: 

اینترنت اشیاء

حدود یک میلیون نفر از کاربران اینترنت شرکت تلکام آلمان از اینترنت محروم شدند. این رخداد به علت آنکه سایت بریتانیایی فراهم کننده دامین‌ها به مدت ۱۲ ساعت هک شده بود صورت گرفت. اگرچه این خبر در بسیاری از سایتهای خبری انعکاس گسترده ای داشت اما به این نکته توجه نشده بود که دوربین‌های وب‌کم و دستگاه های ضبط دیجیتال نیز هک شد. این رخداد موضوع بسیار مهم است چرا که نشان می دهد هکرها می توانند تمامی وسایلی که به اینترنت وصل هستند (اینترنت اشیاء) را به کنترل خود درآورند. اگر امنیت حوزه اینترنت اشیاء فراهم نشود قطعا سونامی شکستن حریم خصوصی نیز اتفاق خواهد افتاد.

ظهور باج‌افزارها (ransomware)

امسال، باج افزارها نشان دادند که چگونه می توانند داده های ما را رمزنگاری کنند و از ما باج طلب کنند. در مقیاسی بزرگتر و بر اساس آمار FBI در سه ماهه اول ۲۰۱۶ این باج افزارها به میزان صد در صد نسبت به سال گذشته افزایش پیدا کرده اند (۲۰۹ میلیون دلار در مقایسه با ۲۴ میلیون دلار).

جنگ سایبری

رخدادهای ژئوپلتیکی از قبیل برکزیت (Brexit)، انتخاب دونالد ترامپ و غیره از مسائل چالشی سال ۲۰۱۶ بود. باید اذعان داشت که جنگ سایبری جای جنگ سرد را گرفته است و از توانی دوچندان برخوردار است. به همین دلیل نشان دادن مخالفت از طریق هک یا بهتر بگوییم هکتیویسم در جهان در حال قوت گرفتن است (پیشنهاد می شود سریال مسترربات را حتما ببینید).

و در پایان

بیمه سایبری

شرکت های کوچک امنیتی می توانند بسیاری از شرکت ها را از لحاظ حملات سایبری و مواردی که بالا گفته شد بیمه کنند. این شرکت ها می توانند کاربران شرکت ها را نسبت به حملات و ویروسها مطلع کنند و طی یک قرارداد مناسب به آنها خدماتی از قبیل بیمه حملات سایبری دهند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *