تقویم محتوا

تقویم محتوا: از پراکنده‌نویسی حذر کنیم!

امروزه تولید محتوا به یکی از اصلی‌ترین استراتژی‌های بازاریابی دیجیتال در بسیاری از کسب و کارها تبدیل شده است.

چرا که بازاریابی محتوا روشی اثبات شده در تعامل با مشتری محسوب می‌شود و طبق آمار، ۶۲ درصد نسبت به بازاریابی سنتی کم هزینه‌تر است.

با این حال، استراتژی محتوا با انتشار محتوا به پایان نمی‌رسد؛ بلکه نیازمند مدیریت درست است که می‌تواند در قالب ابزاری با عنوان تقویم محتوا صورت بگیرد.

 

وبسایت فرامحتوا به این موضوع نگاهی ژرف داشته که با هم مرور می‌کنیم

 

تقویم محتوا چیست؟

تقویم محتوا یک گاه شمار یا تقویم است که محتواهایی که می‌خواهید منتشر کنید، به همراه زمان انتشار هر کدام، در آن درج شده است. ایجاد و مدیریت تقویم محتوا می‌تواند با نرم افزارهای بازاریابی محتوا، یا تنها با طراحی یک تقویم معمولی در اکسل یا بر روی کاغذ صورت بگیرد.

تقویم محتوا می‌تواند کمی جامع‌تر باشد و نوع محتوا، مثل متنی یا ویدیویی، یا زمان انتشار در شبکه‌های اجتماعی را نیز شامل شود. تقویم محتوا نه تنها برای کسب و کارها و بازاریابان محتوا، بلکه برای نویسندگان، ناشران، صفحات اجتماعی و مدیران نیز کارآمد است.

چرا باید از تقویم محتوا استفاده کرد؟

تقویم محتوا می‌تواند از چند جهت باعث پیشرفت فرایند استراتژی تولید محتوا شود. پیش از همه، این ابزار به شما زمان می‌دهد تا درباره محتوایی که قصد نگارش آن را دارید، به درستی فکر کنید.

در واقع، تفاوت اصلی نویسندگان حرفه‌ای با سایرین، این است که نویسندگان معمولی شاید یک ساعت را تنها برای نوشتن یک پاراگراف صرف کنند، چرا که کاملا نمی‌دانند قرار است درباره چه چیزی بنویسند. در حالی که نویسندگان حرفه‌ای نسبت به موضوع تسلط دارند.

با کمک تقویم محتوا می‌توان تمام ایده‌ها را به صورت سازماندهی شده در یک جا مشاهده کرد. اگر میزان محتوای مورد نیاز و انواع آن را مشخص کرده باشید، در این صورت تنها کافی است دست به نوشتن بزنید و نیازی نیست برای پیدا کردن محتوای مناسب وقت تلف کنید.

تقویم محتوا شما را پیش از نوشتن محتوای جدید، نسبت به موضوع جدید آماده می‌کند.

در همین حال، با داشتن یک تقویم سازماندهی شده، برنامه ریزی آسان‌تر از معمول می‌شود. در این صورت لزومی برای تعیین دوباره استراتژی درباره محتوایی که باید بنویسید و تاریخ و پلتفرم انتشار وجود ندارد و در برنامه‌تان ثبات برقرار می‌شود.

مطالعات نشان می‌دهد، ۲۷ درصد از مشتریان می‌گویند، محتوای منتشر شده بدون نظم زمانی و با کیفیت پایین باعث می‌شود تا این باور در آن‌ها القا شود که آن برند به‌روز نیست و همگام با عادات مشتریان پیش نمی‌رود.

۲۷ درصد از مشتریان می‌گویند، محتوای منتشر شده بدون نظم زمانی و با کیفیت پایین باعث می‌شود تا این باور در آن‌ها القا شود که آن برند به‌روز نیست و همگام با عادات مشتریان پیش نمی‌رود.

 

ویژگی‌های تقویم محتوا

سازمان دهی محتوا تنها منجر به صرفه جویی در زمان نمی‌شود. هر چند که زمان به تنهایی می‌تواند پیشرفت زیادی به همراه داشته باشد. ویژگی‌های متعدد دیگری نیز هست که در ادامه به آن‌ها می‌پردازیم.

  • اول از همه، می‌توان گفت با داشتن یک برنامه منظم می‌توانید در شرایط متفاوت بهتر تصمیم گیری کنید که در رویدادها و شرایط غیر منتظره بسیار کارآمد است. همچنین همکاری بین اعضای تیم با وجود یک لیست منظم چندین برابر آسان‌تر می‌شود. چرا که همه چیز با نظم کامل از پیش مشخص شده است.
  • از دیگر ویژگی‌های تقویم محتوا این است که برای تولید محتوای همیشه سبز به کمک‌تان می‌آید. محتوای همیشه سبز به آن دسته از پست‌هایی گفته می‌شود که وابسته به زمان محدودی نیستند. یعنی مخاطب در هر زمان به سراغشان می‌آید. این محتواها بهترین دوستان بازاریابان به حساب می‌آیند و با کمک تقویم محتوا می‌توانید آسان‌تر به آن دسترسی داشته و با انتشار یا اشتراک گذاری در شبکه‌های اجتماعی، استفاده چندباره و بهینه‌تری ببرید.
  • علاوه بر این، در یک تقویم، پست‌ها بر اساس انواعی که خودتان مشخص می‌کنید قابل مرتب سازی هستند که می‌تواند بر اساس هدف (مانند محتوای محصول محور، محتوای آموزشی یا…) یا دسته بندی مشخص شود. از این رو می‌توانید بازخورد هرکدام از محتوا‌ها را با توجه به فاکتورهایی مانند ماه، روز یا ساعات مختلف بررسی کنید و از آمار بدست آمده برای پست‌های آینده بهره ببرید.
  • ویژگی دیگر تقویم محتوا که به کمک بازاریابان می‌آید، کمک برای نه گفتن به پروژه‌های غیر ضرورری است. در صورتی که یک فهرست مشخص از محتوا داشته باشید، می‌توانید بهتر تصمیم گیری کنید که پروژه جدیدی را به فهرست خود اضافه کنید یا خیر. این ویژگی نیز در ثبات استراتژی تولید محتوا اثرگذار است.

نتیجه گیری

شاید تقویم محتوا در ابتدا تنها به عنوان یک فهرست ساده تلقی شود. شاید به این فکر کنید که نیازهای کسب و کار به مرور تغییر می‌کند و داشتن یک تقویم  خیلی ضروری نیست.

یا اینکه آن را دست و پا گیر خطاب کنید. اما این ابزار نه تنها مانع پیشرفت استراتژی شما نمی‌شود، بلکه کاملا انعطاف پذیر است و می‌تواند موانع زیادی را هم بردارد.

در واقع، تقویم محتوا به شما کمک می‌کند تا محتوای با کیفیت‌تر، بیشتر و با استرس کمتری تولید کنید و در نتیجه شما را بهتر به نتیجه دلخواه می‌رساند.

تقویم محتوا ابزار ساده‌ای است که بازاریابان، نویسندگان یا ناشران را در آسان‌تر ساختن امور یاری می‌کند. و از همه مهم‌تر، هزینه زیادی به همراه ندارد و تهیه آن به سادگی و در مدت زمان کم صورت می‌گیرد. به همین دلیل است که بسیاری از بازاریابان محتوا و نویسندگان حرفه‌ای از آن استفاده می‌کنند.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *