ارائه اینترنت بی سیم پرسرعت از طریق خطوط برق

اگر چه اطراف ما را سیگنالهای وای فای احاطه کرده اند اما برخی از مناطق از این نعمت برخوردار نیستند. شرکت AT&T پروژه‌ای را افتتاح کرده است که می‌تواند راه حل باشد. این پروژه که AirGig نامیده می شود از خطوط برق و فن‌آوری موسوم به امواج میلیمتری استفاده می کند تا اینترنت را هر جا که برق هست منتقل کند.

AirGig از آنتن‌های ارزان قیمت پلاستیکی که بر هر پست برق نصب می‌شود بهره می‌برد. این آنتن‌ها، سیگنال‌های امواج میلیمتری را از طریق میادین مغناطیسی تقویت کرده و بهم می‌رسانند. این میدان‌های مغناطیسی در اطراف و یا نزدیک خطوط برق حرکت می کنند. هنگامی که این سیگنالها حرکت کنند هر وسیله ای که مجهز به وای فای باشد می‌تواند آن را دریافت کند. شرکت AT&T مدعی‌ست که سیستم AirGig می تواند اینرنت ۴G و یا حتی ۵G را منتقل سازد.

امواج میلی‌متری هم اکنون نیز نشان داده اند که در انتقال سیگنالهای باند پهن بسیار مفید بوده اند. در ابتدای امسال، محققان توانستند توسط این فن‌آوری، داده ها را با سرعت ۶ گیگابیت بر ثانیه منتقل سازند و رکوردی در حوزه سرعت اینترنت بر جای بگذارند. این فن‌آوری که بر اساس امواج الکترومغناطیس ( امواج طولانی تر از اشعه ایکس اما کوتاه تر از امواج رادیو) کار می کنند در دیگر حوزه ها از قبیل مانیتور ضربان قلب، سیستم های امنیتی خودرو و اسکن چمدانها کاربردهای فراوان دارد.

نکته دیگر که در پروژه AirGig مهم است آن است که آنتنهای تعبیه شده باید یکدیگر را در خط مستقیم ببینند. این راه کار ارزان قیمت می‌تواند روشی مناسب برای رساندن اینترنت به مکان هایی که نقطه کور امواج هستند باشد.

یک دیدگاه در “ارائه اینترنت بی سیم پرسرعت از طریق خطوط برق”

  1. خیلی هم عالیه.
    فقط فکر میکنم تا به ایران برسه حدود ۳۰ سال به تاخیر بیوفته.
    ممنون بابت مطلب جالبتون

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *