collecting_nuts

اگریگیتوری چیست و به چه درد می‌خورد؟

امروز یکی از دوستان از من پرسید که اگریگیتوری به چه معناست؟

من با این که معنی آن را می‌دانستم، توی اینترنت تحقیق کردم تا ببینم آیا تعریفی جامع از این مفهوم وجود دارد یا خیر. متاسفانه متوجه شدم که ما فارسی‌ زبان‌ها از فقر محتوای ناب رنج می‌بریم و تعریف درست و حسابی از این ترم وجود ندارد.

پس بر آن شدم تا مفهوم آن را در اینجا توضیح دهم.

Aggregation در لغت به معنی جمع شدن و یک جا قرار گرفتن است.

تجمیع
conglomerate

در کسب و کارهای مختلف این واژه با اندکی تغییر در مفهوم، همان معنی جمع‌آوری چیزی می‌دهد.

سایت‌های مختلفی هستند که مجموعه‌ای از فعالیتهای برندها و شرکت‌های مختلف را یکجا نشان می‌دهند و می‌توان در آن قیمت‌ها وکالاها را به صورت آنلاین با هم مقایسه کرد.

جمع‌کننده محتوا به فرد یا گروهی اطلاق می‌شود که محتوای وب را از منابع مختلف آنلاین جمع‌آوری می‌کند. هدف از این جمع‌آوری استفاده دوباره یا فروش دوباره محتواست.

شما ممکن است فکر کنید که این کار تخطی از قوانین کپی‌رایت است اما جمع‌آوری محتوا هم به نفع کاربر می‌تواند باشد و هم به نفع تولید کننده محتوا.

کاربری که دنبال مطلب خاصی می‌گردد، همه موارد مورد نیاز خودش را می‌تواند در یک جا پیدا کند و تولید کنندگان محتوا نیز می‌توانند محتوای تولیدی خود را در معرض دید افراد بیشتری قرار دهند.

یکی از بهترین سایت‌های جمع‌آوری محتوا سایت Alltop می‌باشد. این سایت را آقای گای کاوازاکی ایجاد نمود.

سایت alltop
سایت alltop

در صنعت بیمه نیز insurance aggregator وجود دارد.

این سایت‌ها قیمت انواع بیمه‌ها را در یکجا نشان می‌دهند و مشتریان با توجه به نیاز و بودجه‌اشان می‌توانند از این خدمات بهره ببرند و تجمیع کنندگان نیز از لینک‌های کلیک شده‌ای که منجر به خرید می‌شوند نفع مالی خواهند برد.

سایت ‌‌compareonlinequotes نیز از جمله سایت های تجمیع کننده خوب در حوزه مقایسه قیمت‌های بیمه است.

تجمیع کننده ها می‌توانند اپلیکیشن هم باشند به عنوان مثال اپلیکیشن ترب که قیمت  تلفن همراه، لپتاپ، لوازم خانگی و پوشاک را با هم مقایسه می‌کند.

اپلیکیشن ترب
اپلیکیشن ترب

حتی سایت‌هایی مانند گوگل ریدر (گودر) فقید و یا فیدلی را نیز می‌توان جزء اگریگیتورها دانست اما در این نوع سایتها کاربر باید آدرس سایت‌ها یا کلمات کلیدی مورد نیاز خود را در آن قرار دهد.

فیدلی
فیدلی
گودر
گودر

پینوشت: عکس بالای این مقاله حکایت سنجاب و جمع کردن فندقهاست. درست مثل سایتهای اگریگیتوری که مطالب رو یک جا جمع‌آوری می‌کنند

۳ دیدگاه در “اگریگیتوری چیست و به چه درد می‌خورد؟”

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *