green_village

توسعه جوامع خودکفا

بنیان گذار دهکده های ری‌جن، آقای جیمز اورلیخ، شرکت معماری افکت را تاسیس نموده تا بتوان جوامعی را ایجاد نمود که خودکفا باشند و بتوانند غذا و انرژی مورد نیازشان را خودشان تامین نمایند. طراحی این دهکده ها به گونه‌ای پایدار است که بتواند پاسخگوی تحولات آب‌و‌هوایی و همین طور تامین مالی باشد. تاسیس این دهکده ها از تابستان امسال آغاز خواهد شد.

پنج اصل در طراحی این نوع از دهکده ها مورد توجه قرار گرفته است: منازل انرژی مثبت، تولید محصولات اورگانیک با بازدهی بالا و فاصله نزدیک، تولید انرژی تجدیدپذیر و ذخیره آن، تصفیه آب و فاضلاب، توانمندسازی جوامع محلی.

منازل در این جوامع به گونه‌ای طراحی شده که تاب زندگی پایدار را داشته باشد. نیاز الکتریسیته این منازل از طریق پنل های خورشیدی تامین می شود و و سیستم های گرمایشی و سرمایشی انفعالی (passive) فشار مصرف انرژی این خانه‌ها را کاهش می‌دهد. خانواده ها سبزیجات و میوه جات خودشان را در گلخانه منزلشان تولید می‌کنند. در کل این مجموعه های مسکونی یک ساختار جامع اکوسیستم اشتراکی را تشکیل می‌دهند.

این دهکده‌ها شامل چندین میدان عمومی است و در هر یک از این میادین ،جایگاه های شارژ خودروهای الکتریکی تعبیه شده است. همچنین در بعضی از این میادین فضاهای کشاورزی عمودی آکواپونیک قرار دارد که ترکیبی از پرورش ماهی و آبزیان با پرورش گیاهان در سیستم‌های گردشی است. در این روش مواد دفعی ماهی که عمدتا ترکیبات نیتروژن‌دار از قبیل آمونیاک‌ و ترکیبات غیر نیتروژنی مثل فسفر است، بوسیله گیاه جذب شده و از آب حذف می‌شوند. رشد اقتصادی در پرورش ماهی‌ها و همچنین استفاده از فضولات ماهی‌های موجود در استخر‌ها علاوه بر استفاده از کود‌شیمیایی مصنوعی در مخازن برای تأمین نیاز‌های غذایی گیاه را از مزیت‌های روش آکوآپونیک عنوان کرد.

سیمون لینک یکی از همکاران معماری افکت می‌گوید: “زندگی مدرن کنونی ما بسیار نا پایدار است و نیاز به راه‌حل‌های انعطاف پذیر برای آینده دارد. فناوری‌های بسیاری در حال حاضر وجود دارند اما مسئله فعلی به کار گیری این فناوری‌ها برای معماری بهتر زندگی روزمره است”وی می‌گوید: ” روستاهای Regen برای محلاتی مستقل، یکپارچه و خارج از شبکه طراحی شده است که انرژی و غذای خانواده‌های خود در سراسر دنیا را تامین می‌کند. زمان آن فرا رسیده است که تعریفی دوباره از توسعه مسکونی برای نسل‌های آینده ارائه دهیم”.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *