instagram-igtv

شانه به شانه یوتیوب: اینستاگرام و سرویس ویدیویی جدیدش

دقیقا دو روز است که اینستاگرام سرویس ویدئویی جدیدش را راه‌اندازی کرده است که می‌تواند احتمالا همان خدمات یوتیوب را ارائه کند. سرویس IGTV اینستاگرام به کاربر اجازه می‌دهد تا به اندازه یک ساعت ویدئو آپلود کند و دیگر محتوای خود را محدود به یک دقیقه نکند.  از ویژگی‌های مهم این سرویس می‌توان آن باشد که برخلاف یوتیوب که شبکه اجتماعی نیست، اینستاگرام یک پلتفرم اجتماعی پرطرفدار است و همین باعث شود که تولید کنندگان محتوا به تکاپو بیفتند تا همان‌جایی باشند که مخاطب بیشتر است. من از دیدن ویدئوهای آموزشی نشنال جیوگرافی روی این سرویش به شدت ذوق زده شدم. تا همین الان، تبلیغات جزئی از IGTV نبوده اما قطعا یکی از دلایل راه‌اندازی این سرویس، میزان درگیری (engage) بیشتر مخاطب و سودآوری افزون‌تر بوده است.

اگر به جنبه منفی ماجرا هم نگاهی بیاندازیم، باید بگویم که خب از این به بعد به صورت ناخودآگاه وقت بیشتری را در اینستاگرام صرف یا شاید هم تلف خواهیم کرد. سلبریتی‌ها هم قطعا یقه خود را جر خواهند داد که بتوانند مخاطبین بیشتری داشته باشند: دیده شدن ولو به حکم دریده شدن!

الان وقتش است که صدا و سیما هم با درگیر کردن دادگاه لاهه، حق پخش را جزئی از حقوق خود بداند و بگوید که ما باید یگانه کانال ارتباطی با مردم ایران باشیم!

پینوشت: فعلا فقط ویدئوها باید ورتیکال آپلود بشوند و بیشتر از ۴k هم ساپورت نمی شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *