genetics

مهندسی ژنتیک می‌تواند از خطر ابتلا به چاقی پیشگیری و یا حتی آن را درمان کند

دانشمندان توانسته اند تا در موشها از تولید برخی پروتیین ها جلوگیری کرده و چربی های بد را به چربی های سوزاننده کالری تبدیل کنند. این باعث می شود تا بتوانیم چاقی و دیابت را تحت کنترل قرار دهیم.

چربی خوب و بد

بدن ما دارای دو نوع چربی است: چربی خوب و بد چربی خوب (چربی قهوه ای) که معمولا در گردن و شانه قرار دارد کالری رو می‌سوزاند اما چربی بد (چربی سفید) که بیشتر در باسن، شکم و ران ها قرار دارد کالری ها را در خود ذخیره می‌کند.

اکنون، محققین دانشگاه پزشکی واشنگتن بیان داشته اند که توانسته اند با حذف پروتینی با نام PexRAP چربی های بد را به خوب تبدیل کنند. تحقیق آنها در نشریه سل به چاپ رسیده است. در این گزارش آمده که به وسیله مهندسی ژنتیک، می توان چربی های سفید را به قهوه ای تبدیل کرد.

چالش بعدی آن است که چگونه می‌توان این اصلاح ژنتیکی را بر انسان انجام داد. بیش از دو سوم از افراد بزرگسال در آمریکا یا اضافه وزن دارند و یا از چاقی مفرط رنج می‌برند. مسدود کردن پروتیین PexRAP می‌تواند به این افراد کمک کند تا بتوانند وزن خود را کنترل کنند. چالش آن است که چگونه بتوان به روشی امن برای حذف این پروتیین رسید بدون آنکه بدن شخص دچار  گرمای زیاد یا تب نشود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *