ai and content production

چگونه از محتوای تولید شده با هوش مصنوعی به درستی استفاده کنیم؟

مدتی است که شاهد آنیم که هوش مصنوعی مشاغل انسانی را اشغال می‌کند: صنایع، کارخانجات تولیدی و حتی صنایع مالی به دلیل توانایی ماشینها برای فکر کردن مانند انسان به شدت مختل شده‌اند. اما خلاقیت‌ها چطور؟ آیا آنها نیز در معرض خطر هستند؟ آیا محتوای تولید شده توسط هوش مصنوعی می‌تواند به زودی جایگزین نویسندگان انسانی شود؟

من قبلا در خصوص محتوانویسی هوش مصنوعی صحبت کردم (+) اما به نظر می‌رسد کماکان هوش مصنوعی راه درازی در پیش دارد. 

برخی از بازاریابان و مبتکران می گویند بله. ابزارهای فناوری جدید با بهره گیری از فناوری GPT OpenAI سبب افزایش محتوای تولید شده توسط هوش‌مصنوعی در صفحات نتایج موتورهای جستجو شده است. هوش‌مصنوعی قادر است هزینه‌های هنگفت تولید محتوا را کاهش دهد و این سبب شده تا تولیدکنندگان محتوا نگران از دست دادن شغلشان شوند.

 

اما آیا این هیاهو واقعی است؟ آیا همه باید نگران این باشیم که بارار کنونی محتوا را ماشین‌ها تسخیر خواهند کرد؟

اگر از من بپرسید پاسخ «نه» است. لااقل نه به این زودی.

در اینجا علت‌های پاسخم را خواهم آورد.

 

وضعیت محتوای تولید شده با هوش مصنوعی در سال ۲۰۲۲

کامپیوترها برای چندین دهه از تولید زبان طبیعی (NLG) برای ایجاد متن استفاده کرده اند. با این حال، تنها در سال‌های اخیر است که این فناوری به اندازه کافی پیشرفته شده است تا مدیران محتوا بتوانند در مورد پتانسیل آن برای تولید محتوا صحبت کنند.

هنگامی که OpenAI ابزار GPT (مخفف Generative Pre-trained Transformer) را در سال ۲۰۲۰ منتشر کرد، به نظر می رسید که این پتانسیل ممکن است محقق شود. از آن زمان، دو به روز رسانی دیگر (GPT-2 و GPT-3) منتشر شده است و انتظار می رود GPT-4 در ماه های آینده منتشر شود.

هر نسخه به تدریج در تولید متن به گونه‌ای بهتر شده که گویی یک انسان واقعی آن را نوشته است. مهارت و دقت  GPT-3 رشد بسیار زیادی در مقایسه با GPT-2 داشته است.

محتوای تولید شده توسط GPT احتمالاً در سراسر اینترنت شناور است بدون اینکه به عنوان تولید شده توسط هوش مصنوعی شناخته شود (حداقل نه توسط خوانندگان انسانی). گسترش آن در سال های آینده بسیار بیشتر خواهد بود.

اما آیا محتوای تولید شده توسط GPT به زودی جایگزین نویسندگان انسانی خواهد شد؟ بعید به نظر می‌رسد.

محتوای تولید شده توسط هوش مصنوعی هنوز فاقد تفاوت های ظریف لازم برای مطابقت با استانداردهای بازاریابی محتوای با کیفیت بالا است. ناگفته نماند که گوگل همچنان محتوای تولید شده توسط ماشین را اسپم تلقی می‌کند

برای بازاریابان محتوایی که بر اساس قوانین گوگل زندگی می‌کنند این یعنی فسخ معامله. اگر گوگل محتوای تولید شده با هوش مصنوعی را رتبه‌بندی نکند، سازندگان محتوای هوش مصنوعی به سادگی نمی‌توانند جایگزین تولیدکنندگان محتوای انسانی شوند.

محتوای تولید شده هوش مصنوعی از دیدگاه گوگل

طی همایش اخیر Google SEO، جان مولر، تحلیلگر ارشد روند وب مستر، جایی برای تعجب باقی نگذاشت. وی بیان داشت که محتوای تولید شده توسط هوش مصنوعی تقریبا تطابقی با دستورالعمل‌های وب‌مستر گوگل ندارد.

آقای مولر سپس توضیح داد که « شاید کیفیت محتوا کمی بهتر از ابزارهای قدیمی مدرسه باشد، اما برای ما همچنان محتوایی است که به صورت خودکار تولید می‌شود، و این یعنی برخلاف رویکرد راهنمای وب‌مستر گوگل. بنابراین ما آن را به عنوان هرزنامه در نظر می‌گیریم.»

به راحتی می توان تصور کرد که گوگل نگران است ابزارهایشان محتوای تولید شده توسط هوش مصنوعی را از همتای ساخته شده توسط انسان متمایز نکنند – و شاید تا حدی این موضوع درست باشد. اما فکر نمی‌کنم این انگیزه موضع آنها در این زمینه باشد.

گوگل همیشه طرفدار محتوای انسان محور بوده است. همه ما این را شنیده ایم که برای الگوریتم ها ننویسید. برای مخاطب واقعی خود بنویسید گوگل الگوریتم‌هایی را به‌طور خاص برای تشخیص ارزش واقعی انسانی توسعه داده است و حتی دستورالعمل‌هایی را به سازندگان (مانند EAT و YMYL) داده است تا بفهمند چگونه محتوا را ارزیابی ‌کنند.

اگر گوگل محتوای تولید شده با هوش مصنوعی را تایید و رتبه بندی کند، استاندارد کیفیتی را که سبب شده تا ۹۰ درصد از بازار موتورهای جستجو را به خود اختصاص دهند، از دست خواهند داد.

تجربه من از کاربرد هوش مصنوعی در تولید محتوا

من از یکی از اساسی ترین موضوعات مرتبط با کسب وکار خودم استفاده کردم: چرا بازاریابی محتوا مهم است؟ من از GPT خواستم که یک معرفی وبلاگ در مورد آن بنویسد. این چیزی است که دریافت کردم:

بازاریابی محتوا یک رویکرد بازاریابی استراتژیک است که بر ایجاد و توزیع محتوای با ارزش، مرتبط و سازگار برای جذب و حفظ مخاطبان مشخص می‌شود و در نهایت، سبب اقدامی سودآور از سوی مشتری خواهد شد.

هنگامی که بازاریابی محتوا به درستی اجرا شود، می‌تواند راه بسیار مؤثری برای شرکت‌ها به منظور ارتباط با مخاطبان هدف، ایجاد اعتماد و اعتبار و همچنین افزایش فروش شود. علاوه بر این، بازاریابی محتوا می‌تواند به شرکت ها کمک کند تا خود را به عنوان رهبران فکری در صنایع خود معرفی کنند، که می‌تواند سبب جذب مشتریان جدید و همچنین رشد کسب و کار شود.

این متن برای معرفی وبلاگ کاملا قابل قبول است. بدون خطای گرامری طوری که انگار یک انسان آن را نوشته است.

اما من دو کار دیگر هم انجام دادم.

اول، من از دوستی خواستم که همان موضع بالا را در یک حساب GPT جداگانه وارد کرد. معرفی آنها بسیار شبیه به من بود. نه یک پرچم قرمز – هر دو دقیق بودند، و همانطور که می دانیم مقالات وبلاگ اغلب حاوی محتوای مشابه در مورد موضوعات رایج هستند – اما ایده آل نیستند. من ترجیح می‌دهم پست‌های وبلاگی را منتشر نکنم که تقریباً دقیقاً مشابه سایر رتبه‌بندی‌ها برای کلمات کلیدی مشابه شروع می‌شوند.

سپس، از GPT خواستم تا یک مقاله طولانی در مورد این موضوع برای من بنویسد. این بار یک مقاله خوب دریافت کردم، اما عمومی بود. نکات تکراری داشت، تفاوت‌های ظریف (مانند نظر شخصی یا نمونه‌های واقعی) وجود نداشت و هیچ دیدگاه جدیدی در آن گنجانده نشده بود.

چگونه می‌توان از GPT و ابزارهای هوش مصنوعی بهره برد؟

از هوش‌مصنوعی محتوایی می‌توان در خصوص موضوعات زبر بهره برد:

از صفحه خالی نترسید

صفحه خالی حتی برای باتجربه ترین نویسندگان محتوا می تواند دلهره آور باشد. استفاده از ابزاری مانند GPT برای برخی ایده‌های معرفی وبلاگ می‌تواند یاری دهنده ذهن تولیدکننده محتوا به منظور آوردن ایده‌های نو به متن باشد.

از هوش مصنوعی جهت ساخت پیش‌نویس اولیه استفاده کنید

می‌توان از GPT جهت ایجاد ساختارهای کلی مقاله استفاده نمود و جزئیات و تجربه‌های شخصی را بعدا به آن اضافه کرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *