seo-basics

۹ تا از بهترین افزونه های سئو برای وردپرس

افزونه‌ها می‌توانند کار تحلیل سایت‌ها و همینطور سئو را راحت‌تر کنند. وب‌سایت فارسی‌پرس چند تا از بهترین افزونه‌ها را معرفی نموده است:

 

چه نیازی به نصب افزونه های سئو در وردپرس است

اما شاید سوال شما این باشد که اصلاً چه نیازی به نصب افزونه های سئو در وردپرس است . آیا خود وردپرس به صورت پیش فرض نمی تواند رتبه سایت ما را در موتورهای جستجوگر افزایش دهد و از این طریق بازدید کنندگان جدیدی را به صورت روزیانه برای سایت ما کسب کند ؟

در جواب این سوال باید بگوییم وردپرس یک سیستم متن باز ، کاملاً رایگان است و در ساخت و توسعه آن به نکات زیادی مانند سادگی کار با آن ، حجم پایین کدها ، استفاده از آن برای هر منظوری و … در نظر گرفته شده است و هیچ تعهدی را وردپرس در ارئه دادن یک سیستم که تمامی نیاز های شما را بر طرف کند ندارد.

همانطور که بسیاری از دوستان می پرسند چرا در سیستم عامل اوبنتو بعد از نصب نیاز به اضافه کردن پک های نرم افزاری و کدگذاری های دیگر است تا یک دسکتاپ کامل را داشته باشیم و مانند سیستم عامل ویندوز در آن همه چیز از قبل فراهم نشده است.

شما می توانید سیستم های متن باز را هر طوری که می خواهید پیکر بندی کنید و با توجه به نیاز خود از افزونه ها و الصاق هایی که برای آن سیستم توسط دیگر توسعه دهندگان ایجاد شده است استفاده کنید و یکی از جذابیت های کار با اینگونه نرم افزارها و سیستم ها ، همین نکته است.

حال اگر می خواهید صفحات سایت خود را که با سیستم وردپرس ایجاد کرده اید برای موتورهای جستجوگر بهینه سازی کنید و با این کار در سئو داخلی سایت خود قدم مثبتی را بردارید و بتوانید بازدید کنندگان بیشتری را از طریق موتورهای جستجوگر به سایت خود جلب کنید می توانید علاوه بر امکانات پیش فرض وردپرس و پوسته های آن برای سئو از افزونه هایی که برای این کار نیز ساخته شده اند استفاده کنید.

لازم به ذکر است این افزونه ها معمولاً اکثر کارها را به صورت خودکار انجام می دهند و نیازی نیست که شما از علم سئو و بهینه سازی سایت اطلاعات چندانی را داشته باشید.

 

افزونه WordPress SEO

شاید تعجب کنید وقتی بدانید نام این افزونه بهینه سازی سایت برای موتورهای جستجوگر سئو وردپرس ( WordPress SEO ) است ! بله واقعاً نیز این نام برای این افزونه به خوبی انتخاب شده است چون می تواند بهینه سازی سایت شما را برای موتورهای جستجوگر در تمامی زمینه ها در دست بگیرد اگر شما از سیستم وردپرس استفاده می کنید. در زیر با کارهایی را که این افزونه بعد از نصب خود می تواند برای سایت شما انجام دهد را می توانید مشاهده کنید.

درست است که این افزونه کاملاً رایگان است اما در هنگام استفاده از آن حس می کنید که از افزونه های پولی وردپرس که معمولاً با نام Premium Plugin معرفی می شوند استفاده می کنید. دلیل این امر نیز قدرت و امکانات زیاد این افزونه است که در زیر با آن ها آشنا می شویم.

 

مزایای استفاده از افزونه WordPress SEO

1. انتخاب عنوان و توضیحات برای نوشته ها : همانطور که می دانید در اکثر پوسته هایی که برای وردپرس ساخته شده انذ از عنوان هر نوشته یا صفحه که در هنگام ایجاد آن در پیشخوان وردپرس نوشته اید برای عنوان ( Title ) آن صفحه وب استفاده می شود و این موضوع باعث می شود که در صفحه نتایج گوگل و دیگر موتورهای جستجوگر همان عنوان نوشته شما به کاربران نمایش داده شود.

اما شاید شما می خواهید کمی عنوان هایی را که در موتورهای جستجوگر نمایش داده می شوند را جذاب تر کنید تا کاربران بیشتری به ورود به سایت شما تشویق شوند و از عنوان نوشته خود تنها در بالای آن استفاده کنید. افزونه WordPress SEO بعد از نصب خود در پایین افزودن نوشته با صفحه ها در پیشخوان شما کادری را ظاهر می کند که در آن می توانید عنوان ( Title ) و توضیحات ( description ) دلخواه خود را وارد کنید.

همانطور که می دانید از توضیحات برای متن کوتاهی که در پایین عنوان صفحات سایت شما در صفحه نتایج موتورهای جستجوگر استفاده می شود. البته این مقادیر را می توانید با استفاده از بخش Titles در این افزونه که به منوهای پیشخوان شما اضافه می شود از این به بعد به صورت خودکار ایجاد کنید و این کار را به خود این افزونه بسپارید.

۲.  آنالیز کلمات کلیدی هر نوشته شما : فرض کنید که می خواهید یک نوشته جدید در سایت وردپرسی خود انتشار دهید که موضوع آن مرتبط با طراحی سایت است.

این افزونه می تواند در ابتدا به شما از طریق همان کادری که در مزیت اول آن نحوه نمایش آن را گفتیم کلمات کلیدی مرتبط با این موضوع را نمایش دهد که در موتورهای جستجوگر از محبوبیت خاصی برخوردار هستند. سپس شما شروع می کنید به استفاده از این کلمات کلیدی در قسمت های مختلف نوشته و محتوای صفحه وب خود و … .

در آخر نیز این افزونه به شما نشان می دهد که چه مقدار در جایگذاری آن کلمات کلیدی موفق بوده اید و این کار را صحیح انجام داده اید. اگر تمامی آیتم هایی را که این افزونه به آن ها اشاره می کند در آنالیز محتوای نوشته های شما ، رعایت کنید مطمئاً باشید تا چند ساعت بعد برای صفحه وب جدید ساخته شده در سایت شما بازدید کنندگان زیادی از طریق موتورهای جستجورگر پیدا می‌شود.

لازم به ذکر است این افزونه برای جمع آوری این اطلاعات از سیستم Linkdex Page Analysis استفاده می کند.

۳.  بهینه سازی پیوند یکتا وردپرس : یکی دیگر از امکاناتی که بعد از نصب این افزونه در سایت وردپرسی خود می توانید از آن استفاده کنید امکان بهینه سازی ساختار URL صفحات وب سایت خود است.

با استفاده از منویی که این افزونه بعد از نصب خود در پیشخوان سایت شما می سازد و انتخاب گزینه Permalinks از این منو می توانید تنظیمات مربوطه را تعیین کنید. مثلاً انتخاب کنید که به آدرس اینترنتی ( URL ) نوشته های شما نام دسته بندی آن نوشته اضافه شود و یا اینکه تمام آدرس های محتوای زمینه شده به نوشته شما به آدرس اصلی آن نوشته اشاره کنند و …

۴.  ساخت نقشه سایت XML : یکی دیگر از نکاتی که در بهینه سازی سایت خود برای موتورهای جستجوگر باید رعایت کنیم این موضوع است که همیشه یک نقشه سایت کامل و استاندارد را برای اینکه موتورهای جستجوگر بتوانند تمامی صفحات سایت شما را پیدا کنند بسازیم.

اما شاید در بعضی از وقت ها بعد از ارسال یک نوشته جدید به سایت خود این موضوع را فراموش کنیم که آدرس آن را به نقشه سایت خود اضافه کنیم و یا انتخاب اهمیت هر صفحه در نقشه سایت XML که گوگل ، یاهو و بینگ نیز از آن ها پشتیبانی می کنند خود یک موضوع تخصصی و کاملاً حیاتی است برای سایت شما … .

افزونه WordPress SEO در خود قسمتی را دارد که می تواند برای سایت شما به صورت کاملاً خودکار یک نقشه XML کاملاً بهینه سازی شده را بسازد و هر وقت که شما نوشته جدیدی را به سایت خود اضافه کنید ، دسته جدیدی را اضافه کنید و کلاً هر تغییری بر روی صفحات سایت خود انجام دهید این افزونه به صورت خودکار تغییرات انجام شده را بر روی نقشه سایت XML شما اعمال می کند.

۵.  سفارشی سازی فید ( RSS ) سایت : اگر می خواهید به فید یا خوراک سایت وردپرسی خود ، به اول هر نوشته و یا آخر آن محتوایی را اضافه کنید نیاز به نصب افزونه ی دیگری ندارید. این افزونه این امکان را به شما می دهد که اینکار را با استفاده از گزینه RSS در منوی آن که در پیشخوان سایت وردپرسی شما اضافه شده است انجام دهید.

مثلاً می توانید لینک سایت خود را به آخر تمام نوشته های سایت خود در فید آن اضافه کنید تا سایت هایی که با استفاده از فید سایت شما نوشته های شما را بازنشر می کنند و به نوعی کپی برداری می کنند همگی تبدیل شوند به سایت هایی که به شما لینک می دهند و به افزایش رتبه سایت شما در موتورهای جستجوگر مانند گوگل کمک می کنند.

۶.  سئو صفحه بندی ها : در نوشته بهینه سازی صفحه بندی های سایت خود برای گوگل با روش جدیدی که توسعه دهندگان موتور جستجوگر گوگل برای بهینه سازی صفحه بندی های سایت شمتا مانند صفحه های دسته بندی ، برچسب ها و … با اضافه کردن خاصیت های rel=next و rel=prev آشنا شدیم. حال اگر می خواهید این عمل در سایت وردپرس شما به صورت خودکار انجام شود و تمامی صفحه بندی های موجود در سایت شما برای موتور جستجوگر گوگل بهینه سازی شوند می توانید از همین افزونه استفاده کنید.

۷.  نمایش مکان فعلی کاربر ( Breadcrumbs ) : یکی از روش های معرفی بهتر ساختار سایت خود به موتورهای جستجوگر مانند گوگل این است که در هر کدام از صفحات سایت خود نشان دهید که این صفحه مطعلق به کدام بخش سایت شما است که در بالای نوشته های سایت تورتک نیز می توانید این نوار را مشاهده کنید.

این امر علاوه بر بهتر معرفی کردن ساختار سایت شما به موتورهای جستجوگر به بازدید کنندگان سایت شما نیز این امکان را می دهد که در صورت نیاز دیگر نوشته هایی که با نوشته ای که آن ها در حال مشاهده آن هستند را بخوانند با کلیک بر روی نام دسته بندی هایی که در این نوار Breadcrumbs نمایش داده می شود.

۸.  پاک سازی سرآیند صفحات وب ( Head ) : هانطور که حتماً متوجه شده اید در قسمت Head صفحات وبی که سیستم وردپرس می سازد بعضی از قسمت ها اصلاً ممکن است مورد نیاز نباشند و وجود آن ها تنها حجم صفحات سایت شما را بالا می برد. البته ممکن است برای شما وجود این اطلاعات خیلی مهم نیز باشد. در هر صورت با WordPress SEO می توانید سرآیند صفحات وردپرسی خود را به هر صورت که می خواهید پاک سازی کنید.

۹.  ایجاد Canonical برای تمامی صفحات : یکی دیگر از امکات WordPress SEO این است که می تواند برای تمامی صفحات سایت شما از تگ مربوط به Canonical ایجاد کند. از طرف گوگل و دیگر موتورهای جستجوگر استفاده از این تگ برای مشخص کردن صفحات اصلی سایت پیشنهاد شده است و در وردپرس با استفاده از آن می توانید به راحتی از شر صفحات نظرها ، پاسخ به نظر و … که موجب ایجاد مطالب تکراری در صفحات سایت شما می شوند راحت شوید.

۱۰. بهینه سازی برای شبکه های مجازی : اگر می خواهید در هنگامی که نوشته های سایت شما در شبکه های مجازی مانند فیس بوک و گوگل پلاس از طرف کاربران به اشتراک گذاری می شود به بهترین شکل ممکن نمایش داده شوند پیشنهاد می کنم از این افزونه استفاده کنید.

برای مثال این افزونه تصویر شاخص هر نوشته سایت شما را به شبکه های مجازی معرفی می کند و این امر باعث می شود که از انتخاب تصاویر غیر مربوط و انتخاب آن ها به عنوان پیش نمایش از محتوای سایت شما در شبکه های مجازی جلوگیری شود و …

۱۱.  امکان مهاجرت از دیگر افزونه های سئو به WordPress SEO : بسیاری از افراد تنها به این دلیل از افزونه بهینه ساز وردپرس خود هم اکنون استفاده می کنند که تنها آن را در ابتدای کار سایت خود بر روی وردپرس نصب کرده اند و هم اکنون می ترسند با مهاجرت به افزونه بهینه ساز دیگر تمامی تنظیمات آن ها برای نوشته ها و صفحات موجود سایت آن ها از بین برود و این امر باعث کاهش رتبه سایت آن ها در موتورهای جستجوگر شود.

شاید خوشحال شوید اگر بدانید افزونه WordPress SEO به شما این امکان را می دهد با استفاده از بخش Import & Export آن اگر قبلاً از افزونه HeadSpace2 و یا از افزونه معروف All-in-One SEO استفاده می کردید به این افزونه مهاجرت کنید بدون از دست رفتن تنظیمات اعمل شده شما بر روی نوشته ها و صفحات قبلی سایت خود …

۱۲.  امکان استفاده در وردپرس چند سایته : اگر شما با استفاده از امکان وردپرس چند کاربره یا بهتر است بگوییم در نسخه های جدید این سیستم از وردپرس چند سایته استفاده می کنید می توانید برای بهینه سازی تمام سایت های ایجاد شده در دامنین خود از این افزونه به صورت یکجا استفاده کنید.

۱۳.  و حتی … !

همانطور که می بینید افزونه WordPress SEO می تواند به تنهایی وظیفه بسیاری از افزونه های دیگر را انجام دهد و با استفاده از آن می توانید از نیاز به نصب افزونه های مختلف برای انجام این کار ها بی نیاز شوید.

 

افزونه All in One SEO Pack

این افزونه نیز یکی از قدرتمند ترین افزونه های بهینه سازی سایت های وردپرسی برای موتورهای جستجوگر است که بسیاری از وبلاگ نویسان و وبمسترها بر روی سایت وردپرسی خود از آن استفاده می کنند. این افزونه نیز با توجه به سابقه خوب خود و البته نسخه های بروزرسانی که توسط توسعه دهندگان آن به صورت دوره ای انتشار پیدا می کند یکی از آیتم های برتر برای انتخاب افزونه ای برای بهینه سازی سایت وردپرسی شما می تواند باشد.

تفاوت این افزونه با WordPress SEO در سن آن ها است و این امر باعث شده است که با این افزونه پیر تر بسیاری از افزونه ها و پوسته های وردپرسی دیگر کاملاً سازگار باشند و حتی در بعضی از مواقع برای استفاده از آن ها نیاز به نصب این افزونه را دارید اگر می خواهید به بهترین نتیجه ممکن برسید.

توجه : به یاد داشته باشید افزونه All-in-One SEO و افزونه WordPress SEO یک محیط کامل برای بهینه سازی سایت وردپرسی شما را ارئه می کنند و به کارگیری این دو افزونه بر روی سایت شما با هم حتماً مشکلاتی را برای شما ایجاد می کند. پس بعد از انتخاب هر یک از آن ها تنها از یکی از این افزونه ها بر روی سایت وردپرسی خود بهره برید.

 

امکانات افزونه All in One SEO Pack

1. بهینه سازی عنوان ، توضیحات و … : این افزونه می تواند به صورت خودکار برای صفحات سایت وردپرس شما متا تگ های Title ، description ، Keywords را ایجاد کند که همانند افزونه قبل حتی شما می توانید با استفاده از کادری که در زیر صفحه افزودن نوشته یا صفحه ظاهر می شود این مقادیر را به دلخواه خود تغییر دهید که معمولاً برای نمایش نتایج در موتورهای جستجوگر و رتبه بندی سایت شما استفاده می شود.

البته در مورد متا تگ Keywords بحث های زیادی بین بهینه سازان صفحات وب وجود دارد که حتماً در آینده در نوشته ای از تورتک به آن می پردازیم.

۲. امکان استفاده در Custom Post Types : این افزونه در نسخه های جدید خود کاملاً با این امکان جدید وردپرس سازگار شده است و اگر شما برای انتشار بعضی از نوشته ها و محتوای سایت وردپرسی خود از Custom Post Types استفاده می کنید برای بهینه سازی صفحات آن ها نیز می توانید به راحتی و با سازگاری کامل از این افزونه استفاده کنید.

۳. سادگی در استفاده : افزونه All in One SEO Pack به گونه ای ساخته شده است که اگر شما یک کاربر تازه کار نیز باشید می توانید برای سئو سایت خود از این افزونه استفاده کنید. تنها کافی است این افزونه را بر روی سایت یا وبلاگ وردپرسی خود نصب کنید و این افزونه تمامی کارهای لازم را می توان گفت به صورت خودکار برای شما انجام می دهد که این امکان به سادگی استفاده از این افزونه خیلی کمک کرده است.

۴. سازگاری با دیگر افزونه ها : همانطور که در بالاتر نیز گفتیم به این دلیل که این افزونه یک افزونه ریشه دار و قدیمی است بسیاری از افزونه های دیگر در این زمینه کاملاً با آن سازگاری دارند و شما می توانید از آن در کنار دیگر افزونه های سئو مانند Auto Meta ، Ultimate Tag Warrior و … به راحتی و با اطمینان کار کنید.

۵. سبک و قابل شخصی سازی : این افزونه مانند افزونه قبلی که به شما معرفی کریم بر خلاف اسم خود امکانات آنچنان متنوعی نیز نمی دهد و همین امر باعث یکی از مزایای آن یعنی سبک بودن آن و همچنین سادگی در شخصی سازی این افزونه با توجه به معیارهای موجود در سایت ما شده است.

شما می توانید از آموزش های زیادی که برای شخصی سازی این افزونه برای انجام کارهای مختلف در سراسر وب وجود دارد استفاده کنید و همچنین با دنبال کردن آموزش های تورتک از چگونگی اینکار با خبر شوید.

۶. و …

به نظر شما استفاده از افزونه های سبکی مانند All in One SEO Pack می تواند به صورت عمومی برای سئو سایت ما مفید تر باشد یا استفاده از افزونه های همه کاره ای مانند WordPress SEO ؟ لطفاً نظر خود را در قسمت نظرهای همین نوشته در پایین صفحه ارسال کنید.

 

افزونه Platinum SEO Pack

یکی دیگر از افزونه هایی که با آن می توانیم در وردپرس یک محیط کامل بهینه سازی سایت برای موتورهای جستجوگر را ایجاد کنیم افزونه Platinum SEO Pack است که در این قسمت با امکانات این افزونه سئو سایت های وردپرسی آشنا می شویم.

 

مزایای استفاده از افزونه بهینه سازی Platinum SEO Pack

1. امکان تغییر پیوند یکتا به صورت امن : یکی از قابل توجه ترین امکانات این افزونه سئو امکان تغییر پیوند یکتا در سایت یا وبلاگ وردپرسی به صورت امن است.

منظور از حالت امن این است که در صورتی که کاربران یا موتورهای جستجوگر به آدرس پیوند یکتای پیشین هر یک از صفحات سایت شما بروند به صورت خودکار با یک تغییر آدرس ۳۰۱ به آدرس جدید آن صفحه انتقال داده می شوند.

همانطور که می دانید در حالت انتقال ۳۰۱ موتورهای جستجوگر متوجه می شوند که آدرس جدیدی که به آن ارسال شده اند آدرس جدید آن صفحه و محتوای موجود در آن است و باید تمامی امتیازهای صفحه و یا بهتر است بگوییم آدرس قبلی را به آدرس جدید بدهند و این امر باعث تغییر پیوند یکتا در وردپرس می شود بدون از دست دادن رتبه سایت  و پیج رنک گوگل صفحات شما در موتورهای جستجوگر …

۲. امکان تعیین آدرس یکتا برای هر نوشته توسط Canonical : در این افزونه نیز برای تمامی صفحات و نوشته های سایت وردپرسی شما با استفاده از تگ Canonical آدرس صفحات اصلی سایت شما برای موتورهای جستجوگر نمایش داده می شود که همانطور که می دانید این امر برای جلوگیری از بوجود آمدن محتوای تکراری در سایت شما و کاهش رتبه سایت شما در موتورهای جستجوگر جلوگیری می کند.

۳. ایجاد متا تگ های مربوط به سئو در وردپرس : یکی دیگر امکانات این افزونه امکان ایجاد متا تگ هایی است که به طریقه نمایش سایت شما در موتورهای جستجوگر کمک می کند مانند متا تگ عنوان و توضیحات که در بررسی دو افزونه معرفی شده قبلی به طور کامل به آن پرداختیم.

۴. ایجاد توضیحات یکتا برای دسته بندی و برچسب ها : با استفاده از افزونه Platinum SEO Pack شما می توانید برای صقحات دسته بندی و برچسب های سایت یا وبلاگ خود از متا تگ های عنوان و توضیحات مورد نظر خود استفاده کنید و با این کار شانس دریافت رتبه های بالاتر برای این صفحه های آرشیو سایت وردپرسی خود را در گوگل و … بدست آورید.

۵. امکان اجرای محدودیت برای موتورهای جستجوگر : با استفاده از این افزونه می توانید هر یک از نوشته ها و صفحات سایت خود را که می خواهید موتورهای جستجوگر محتوای آن ها را ذخیره سازی نکنند و یا لینک های موجود در آن را دنبال نکنند از خاصیت های مانند noindex ، follow ، nofollow ، noodp ، noydir, noarchive و nosnippet استفاده کنید. با چگونگی استفاده از این فرامین و همچنین عملکرد آن ها حتماً آشنا خواهیم شد.

همچنین این افزونه مانند All in One SEO Pack با بسیاری از افزونه های سئو و … دیگر سازگاری کامل دارد و در هنگام استفاده از آن در بعضی از وقت ها شک می کنید که آیا توسعه دهندگان آن از افزونه All in One SEO Pack ایده برداری کرده اند برای ساخت آن و …

 

افزونه SEO Ultimate

اگر شما در مورد بهینه سازی سایت برای موتورهای جستجوگر اطلاعات خوبی را دارید پیشنهاد می کنم حتماً برای کامل تر کردن اطلاعات خود از این افزونه استفاده کنید.

اگر بخواهیم خلاصه ای را از نحوه عملکرد این افزونه برایتان بازگو کنیم باید بگوییم افزونه ای کاملاً حرفه ای که برای هر کاری مه مربوط به سئو می شود در اختیار شما یک دکمه قرار می دهد که با فشار دادن آن می توانید آن امکان را فعال یا غیر فعال کنید. در زیر با ویژگی ها و مزایای استفاده از این افزونه بهینه ساز سایت های وردپرسی آشنا می شویم.

ویژگی های افزونه سئو SEO Ultimate

1. امکان نمایش صفحات ۴۰۴ : یکی از بهترین ویژگی های گنجانده شده در این افزونه امکان نمایش صفحاتی از سایت شما است که بازدید کنندگان یا موتورهای جستجوگر به آن رفته اند اما محتوایی برای نمایش وجود نداشته است و با خطای ۴۰۴ روبرو شده اند که وجود این صفحه ها و یا بهتر بگوییم لینک به اینگونه صفحات در سایت شما باعث کاهش رتبه آن در موتورهای جستجوگر می شود.

۲. افزودن کدهای دلخواه به صفحات سایت : با استفاده از افزونه SEO Ultimate می توانید به راحتی به قسمت های مختلف کدهای HTML صفحات سایت خود ( مثل Head ، Body و … ) کدهای مورد نظر خود را اضافه کنید که این امر در هنگامی که می خواهید برای مثال آمارگیر گوگل را بر روی سایت خود نصب کنید خیلی می تواند مفید باشد.

۳. امکان سفارشی سازی عنوان تمامی صفحات : شما می توانید به راحتی تگ Title صفحات سایت وردپرسی خود را که در حقیقت همان عنوان صفحات شما هستند در صفحه نتایج موتورهای جستجوگر با استفاده از این افزونه ویرایش کنید. امکان تعیین عنوان صفحه اصلی سایت ، صفحه جستجو ، نوشته ها ، صفحات ، آرشیو ، دسته بندی و برچسب ها یا استفاده از این افزونه وجود دارد.

۴. امکان ساخت توضیحات برای هر صفحه به صورت خودکار : آیا وقت این را ندارید که برای تک تک نوشته ها و صفحاتی که به سایت خود اضافه می کنید توضیجات ( description ) یکتا و مرتبط با مطالب نوشته شده در آن صفحه را تایپ کنید ؟ افزونه SEO Ultimate به شما این امکان را می دهد که با استفاده از متغییر {excerpt::autogen} از محتوای نوشته های خود یک خلاصه را به عنوان توضیحات آن صفحه ایجاد کنید.

۵. امکان ساخت لینک های داخلی به صورت خودکار : همانطور که می دانید وجود لینک های داخلی در نوشته های سایت شما این کمک را می کند تا در بهینه سازی سایت شما برای موتورهای جستجوگر قسمت های مختلف سایت شما خیلی پر قدرت تر ظاهر شوند و به این ترتیب بتوانید برای آن ها رتبه های بالاتری را در گوگل و … به دست آورید.

افزونه SEO Ultimate در قسمت Deeplink Juggernaut خود این امکان را می دهد که به صورت خودکار در نوشته هاس سایت خود لینک به صفحات دیگر و نوشته های دیگر خود را ایجاد کنید. لازم به ذکر است این امکان به صورت کاملاً حرفه ای به شما اجازه می دهد تا تنها برای کلمات خاصی لینک ساخته شود و اگر در آینده آدرس صفحه مقصد نیز تغییر کرد این امکان وجود دارد که به صورت خودکار لینک ها نیز تصحیح شوند.

۶. حذف کلمات بی استفاده در آدرس صفحات : با استفاده از قسمت Slug Optimizer این افزونه می توانید تعدادی کلمات مانند “و” ، “به” ، “آن” و … را مشخص کنید تا در صورتی که از این کلمات در آدرس اینترنتی ( URL ) نوشته ها و صفحات سایت شما استفاده شده بود آن ها حذف شوند. این امکان برای افزایش درصد استفاده از کلمات اصلی و کلیدی مرتبط با نوشته های شما را در آدرس صفحات می دهد که منجر به افزایش رتبه سایت شما در موتورهای جستجوگر می شود.

۷. ابزارک به اشتراک گذاری نوشته ها در شبکه های مجازی : اگر دوست دارید در صفحات سایت شما آیکون های شبکه های مجازی معروف مانند فیس بوک ، توییتر و … نمایش داده شود تا بازدید کنندگان سایت شما بتوانند با کلیک بر روی آن ها به راحتی نوشته های شما را با دیگر دوستان خود در این شبکه ها به اشتراک گذازی کنند می توانید از بخش Sharing Facilitator این افزونه استفاده کنید.

این امکان به شما اجازه می دهد تا از ابزارک های محبوب ShareThis و AddThis استفاده کنید. بر خلاف دیگر سرویس هایی که این امکان را فراهم می کنند برای استفاده از این امکان نیاز به عضویت در هیچ سایت و یا سرویس اینترنتی وجود ندارد و می توانید تنها با فعال کردن این گزینه در افزونه SEO Ultimate این ابزارک ها را در سایت خود نمایش دهید.

۸. امکان استفاده راحت از ابزار های وبمستر : اگر دوست دارید از ابزارهای ویمستری که موتورهای جستجوگر برای آنالیز محتوا و صفحاتی که در پایگاه داده های آن ها از سایت شما ذخیره سازی شده است استفاده کنید مانند Google Webmaster Tools ، Bine Webmaster Toolbox و … می توانید از این افزونه برای اینکه در هنگام ثبت نام در اینگونه سرویس ها خود را به عنوان مدیر سایت مربوطه شناسایی کنید استفاده کنید.

۹. امکان استفاده از لینک دهی داخلی برای سایت های دیگر : حتماً در بسیاری از سایت ها دیده اید که برای لینک دادن به سایت یا صفحه ای دیگر از نوعی لینک دهی داخلی  که در هنگامی که بازدید کنندگان بر روی آن کلیک می کنند به صورت خودکار به سایت مورد نظر هدایت می شوند.

با استفاده از این افزونه می توانید لینک های خارجی سایت خود را به این صورت دربیاورید و اگر وبمستر سایتی تبلیغاتی هستید و لینک های زیادی به صورت روزانه در سایت شما ایجاد می شود استفاده از این امکان را برای بهینه سازی سایت شما در گوگل و همچنین حرفه ای تر کردن ظاهر لینک های سایت شما پیشنهاد می کنیم. به یاد داشته باشید.

۱۰ . آنالیز سئو سایت وردپرس شما : به عنوان آخرین امکان موجود در افزونه SEO Ultimate که در این مقاله آن را می خواهیم بررسی کنیم به امکان آنالیز سئو سایت شما به صورت کلی توسط این افزونه می پردازیم.

با استفاده از Settings Monitor که در نسخه ۶.۹ این افزونه نیز به آن اضافه شده است می توانید به راحتی آنالیز سئو سایت خود را به این افزونه بسپارید و این افزونه نیز به صورت رنگ قرمز ( بد ) ، رنگ زرد ( متوسط ) ، رنگ سبز ( خوب ) نتایج را در این قسمت بر اساس دسته بندی های مختل نمایش می دهد.

۱۱. و حتی …

 

حال بعد از آشنایی با افزونه های بالا که هر کدام از آن ها می توانند بک محیط کامل را برای سئو سایت وردپرسی شما محیا کنند بد نیست با چند افزونه کوچک و البته قدرتمند دیگر در زمینه سئو آشنا شویم که آن ها به صورت تخصصی تر برای انجام کارهای خاص می توانید استفاده کنید.

 

افزونه ساخت نقشه سایت Google XML Sitemaps

حتماً تا کنون با این افزونه و یا حداقل نام آن برخورد کرده اید. می توان این افزونه را قوی ترین و البته محبوب ترین افزونه ساخت نقشه سایت XML برای سیستم وردپرس دانست که خوشبختانه برای استفاده از آن نیاز به هیچ تنظیمات خاصی نیز نیست و کاربران تازه کار نیز می توانند از آن به راحتی استفاده کنند.

اما اگر می خواهید بدانید که چرا باید سایت یا وبلاگ ما یک نقشه سایت استاندارد XML داشته باشد باید بگوییم که با استفاده از این فایل ما می توانیم بخش ها و صفحات مختلف سایت خود را به راحتی به گوگل ، یاهو و دیگر موتورهای جستجوگر معرفی کنیم و با این کار به آن ها در درست ذخیره سازی آن ها کمک کنیم. همچین با استفاده از روش هایی می توانیم صفحات مختلف سایت خود را برای معرفی به موتورهای جستجوگر رتبه بندی کنیم که افزونه Google XML Sitemaps این کار را نیز می تواند به صورت خودکار با توجه به تعداد نظرهای هر نوشته و صفحه انجام دهد.

 

امکانات نقشه سایت ساز Google XML Sitemaps

اما اگر می خواهید با دلیل معروف و محبوب شدن این افزونه بین وبمستر ها و وبلاگ نویسانی که از سیستم وردپرس استفاده می کنند آشنا شوید می توانید لیست امکانات و ویژگی های این افزونه را در زیر بخوانید تا بهتر با مزایای که این افزونه بر دیگر افزونه های ساخت نقشه سایت XML دارد آشنا شوید.

۱- این افزونه خیلی وقت است که در حال توسعه است و این روزها می توان گفت به نقطه اوج خود رسیده و هیچگونه مشکلی در آن یافت نمی شود.

۲- امکان ساخت نقشه سایت های فشرده سازی شده و به صورت معمول ( XML ) با این افزونه وجود دارد که موتورهای جستجوگر به خاطر حجم کمتری که اینگونه از فایل ها دارند و سرعت در دسترسی به آن ها علاقه خاصی را به آن ها نشان می دهند.

۳- بعد از نوشتن هر مطلب یا انتشار صفحه ی جدیدی در سایت شما نقشه سایت شما نیز توسط Google XML Sitemaps بروزرسانی می شود و می توانید در تنظیمات این افزونه معین کنید که این عمل به موتورهای جستجوگر نیز مانند گوگل ، بینگ و یاهو نیز خبر داده شود.

۴- همانطور که در بالا نیز گفتیم این افزونه این امکان را به شما می دهد که به صورت خودکار نوشته های مختلف موجود در سایت یا وبلاگ شما بر اساس تعداد نظرهایی که بازدید کنندگان سایت شما برای آن ها ارسال کرده اند در فایل نقشه سایت شما امتیاز بندی شوند.

همچنین می توانید برای بخش های مختلف سایت خود مانند برچسب ها ، دسته بندی ها ، نوشته ها و … حداقل / حداکثر امتیاز که این افزونه می تواند به صورت خودکار به آن ها بدهد را مشخص کنید.

۵- تعیین این موضوع که صفحات آرشیو ، دسته بندی ، برچسب ها و … در نقشه سایت شما وجود داشته باشند یا خیر ؛ با استفاده از این افزونه در دست شما است و می توانید این تنظیمات را از بخش مدیریت این افزونه در پیشخوان وردپرس خود تنظیم کنید.

۶- با بسیاری دیگر از افزونه های موجود برای وردپرس این افزونه سازگاری دارد و به خاطر همین موضوع در هنگام استفاده از بعضی از پوسته ها و افزونه های دیگر به شما از طرف آن ها پیشنهاد می شود که برای سئو سایت خود از افزونه Google XML Sitemaps استفاده کنید.

۷- نسخه نقشه سایت ساخته شده با این افزونه یا تمامی موتورهای جستجوگر محبوب در بین کاربران اینترنتی مانند گوگل و یاهو سازگار است و آن ها می توانند به راحتی محتوای موجود در این فایل سایت شما را بخوانند که دلیل اصلی این موضوع استاندارد بودن ساختار فایل های ساخته شده توسط این افزونه است.

تنها مشکلی که می توان به این افزونه گرفت این موضوع است که هنوز توسعه دهندگان آن نسخه ی پایداری از این افزونه که توانایی کار کرد در محیط چند سایته وردپرس ۳ را داشته باشد به صورت عمومی انتشار نداده اند که البته با دیدن این امکان در نسخه جدید این افزونه ( که البته هنوز در حالت آزمایشی است ) می توان پیش بینی کرد که به زودی این امکان نیز به این افزونه دوست داشتنی اضافه خواهد شد.

توجه کنید که این افزونه کاملاً با وردپرس ۳ سازگاری دارد و منظور ما از این پاراگراف تنها برای دوستانی است که از قابلیت جدید ساخت چند سایت توسط یک وردپرس در نسخه ۳ این سیستم استفاده می کنند.

 

افزونه سئو تصاویر سایت SEO Friendly Image

سئو و بهینه سازی تصاویر موجود در نوشته های سایت می تواند تاثیر مثبت قابل توجهی را در تعداد بازدید کنندگان سایت که از موتورهای جستجوگر تصویر مانند Google Image به سایت شما هدایت می شوند را داشته باشد اما در اکثر اوقات نادیده گرفته می شوند.

دلیل این موضوع معمولاً این است که نویسندگان وبلاگ ها تمرکز اصلی خود را بر روی نوشتن مطالب جدید برای سایت یا وبلاگ خود می گذارند و در هنگام انتشار نوشته های جدید برای سئو قسمت های مختلف محتوای نوشته خود مانند تصاویر و عکس های موجود در آن انرژی نمی گذارند.

اما با استفاده از افزونه رایگان SEO Friendly Image می توایند وظیفه بهینه سازی تصاویر سایت خود را که بخش بزرگی از آن بهینه سازی عنوان ( Title ) و توضیحات کوتاه آن ( Alt ) است به این افزونه سپرده و تنها تصاویر مورد نظر خود را با استفاده از بخش افزودن نوشته آپلود کرده و در نوشته های خود استفاده کنید. بعد از مدتی استفاده از این افزونه حتماً با دیدن تاثیرات آن در جذب بازدید کنندگان جدید از بخش جستجوی تصاویر موتورهای جستجوگر تعجب می کنید.

همچنین استفاده از این افزونه باعث می شود ساختار HTML صفحات سایت شما به صورت صحیح تری در بیاید از نظر معیارهای تعیین شده توسط W3C که این امر نیز باعث بهینه تر شدن سایت شما برای موتورهای جستجوگر می شود.

 

افزونه ساخت لینک در نوشته ها SEO Smart Links

اگر تنها دوست دارید کلمات کلیدی سایت شما که در نوشته ها و صفحات سایت شما استفاده شده اند به صورت خودکار به صفحاتی که بیشتری رابطه را به آن ها دارند لینک شوند و از این طریق رتبه صفحات سایت شما در صفحه نتایج جستجوی موتورهای جستجوگر در رابطه با آن کلمات کلیدی بالا برود بهترین افزونه ای که می توانید از آن اسشتفاده کنید افزونه SEO Smart Links است.

تنها کافی است بعد از دانلود و نصب این افزونه بر روی سایت وردپرسی خود به قسمت تنظیمات این افزونه بروید و انتخاب کنید که دوست دارید در کدام صفحه و بخش های سایت شما این افزونه کلمات کلیدی سایت شما را لینک کند.

البته برای اینکه این عمل از طرف موتورهای جستجوگر به عنوان یک اسپم و لینک دهی خودکار شناخته نشود پیشنهاد می کنم در قسمت Max Links صفحه تنظیمات این افزونه در پیشخوان وردپرس عدد ۳ یا ۴ را تایپ کنید. با این کار در هر صفحه از سایت یا وبلاگ وردپرس شما حداکثر ۴ کلمه کلیدی انتخاب شده و به صورت خودکار به صفحات مرتبط خود لینک می شوند و این عمل دیگر توسط موتورهای جستجوگر به عنوان یک لینک دهی غیر مجاز و تنها برای افزایش رتبه آن صفحه شناخته نمی شود.

 

افزونه سازگاری سایت با شبکه های مجازی Social Graph Protocol

آیا شما نیز از شبکه مجازی فیس بوک برای تبلیغات سایت خود و ایجاد محیطی برای خبر رسانی در مورد آخرین تحولات سایت خود استفاده می کنید ؟ آیا می دانید که شبکه های مجازی و مخصوصاً فیس بوک می تواند چه ترافیک بازدید کننده ای را به سایت شما هدایت کند ؟

افزونه رایگان Social Graph Protocol به شما کمک می کند به راحتی اگر برای سایت خود یک صفحه فیس بوک ساخته اید که آموزش آن را در نوشته چگونگی ساخت صفحه فیس بوک بررسی کردیم محیط آنالیز آن را به پیشخوان وردپرس خود انتقال دهید.

همچنین از دیگر امکانات پر استفاده ی این افزونه این است که با اضافه کردن تگ های مربوط به اشتراک گذاری صفحات سایت در فیس بوک به صفحات سایت وردپرسی شما ، در هنگامی که بازدید کنندگان سایت شما قصد اشتراک گذازی نوشته ای از سایت شما با دیگر دوستان خود در فیس بوک را دارند اشتراک گذاری آن ها به صورت خیلی زیبا تر و مثلاً با استفاده از تصویر شاخص و اصلی نوشته شما انجام شود که این امر باعث افزایش تعداد کلیک های انجام شده بر روی لینک شما در شبکه مجازی فیس بوک می شود.

 

افزونه جلوگیری از محتوای تکراری Auto Read more Generator

یکی از دلایل به وجود آمدن محتوای تکراری در سایت شما که یک امتیاز منفی بزرگ نیز برای رتبه سایت شما در موتورهای جستجوگر مانند گوگل است این موضوع است که نوشته های جدید سایت شما در صفحه اصلی آن به صورت کامل نمایش داده می شوند و در صفحات آن نوشته ها نیز دوباره به همان صورت وجود دارند. البته در بعضی از پوسته ها با استفاده از تگ چکیده نوشته این مشکل به راحتی و بدون نیاز به تغییرات حل شده است.

اما با استفاده از این افزونه به صورت خودکار و بدون نیاز به دستکاری کدهای موجود در پوسته سایت وردپرسی خود در صفحه اصلی ، دسته بندی ، بر چسب ها و دیگر صفحه های آرشیو سایت وردپرسی شما تنها خلاصه ای از نوشته های شما نمایش داده می شود و در انتهای آن تگ خواندن ادامه مطلب قرار می گیرد که بازدید کنندگان با کلیک بر روی آن می توانند به صفحه اصلی نوشته سایت شما بروند و به خواندن کل نوشته مربوط بپردازند.

اما این کار علاوه بر جلوگیری از ایجاد محتوای تکراری در صفحات سایت یا وبلاگ شما با عث کاهش Bounce Rate ( درصد افرادی که پس از ورد به سایت شما بدون دیدن صفحه ی دیگری از آن خارج شده اند ) می شود که این امر به نوعی به افزایش زمانی که بازدید کنندگان در سایت شما می مانند تاثیر مستقیم می گذارد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *