مدیریت ضرب العجلها

۵ نکته که به کارآفرینان در ضرب‌العجلهایشان کمک شایانی می کند.

آیا تا به حال شده آرزو کنید وقت بیشتری برای انجام کارهایتان داشته باشید؟ معمولا کسانی که می گویند همیشه وقت برای کارهایشان دارند هرگز به انجام کاری نمی‌رسند و یا آن را به درستی انجام نمی دهند.در جهان شلوغ امروزی بدون داشتن یک برنامه مناسب هرگز نمی توان به کارهایمان برسیم. کارآفرینان نیز بیشتر از هر انسان دیگری سرشان شلوغ است.

شخصی می گفت اگر می خواهی کاری سر وقت انجام شود آن را به فردی بسیار پر مشغله بدهید. این به آن علت است که آنها همیشه از استراتژی های مناسب به منظور اولویت‌بندی و مدیریت کارهایشان استفاده می کنند.

ضرب العجل ها به ما این فرصت را می دهند تا به کارهایمان ساختار و فرم دهیم. این سبب می شود تا حس مسوولیت ما افزایش یابد و از عواقب منفی نیز جلوگیری گردد. اگر شما قصد دارید تا یک مدیر خوب بشوید باید بتوانید ضرب العجل هایتان را مدیریت کنید.

پنج مورد زیر می‌تواند شما را در ساماندهی ضرب العجل‌هایتان کمک شایانی کند:

  1. ایجاد آگاهی در خصوص ضرب العجل‌هایتان

عادات مناسب به وسیله انجام آگاهانه آنها پدید می‌آیند. اگر عادتها آگاهانه در ذهن ما نهادینه شوند، به صورت ناآگاهانه و غیر ارادی نیز فعلیت پیدا خواهند کرد. اگر در مواجهه با ضرب العجل‌ها حواسمان را آگاهانه به سمت آن جمع کنیم، عادت مواجهه آگاهانه با آن را در خودمان پرورش داده‌ایم.

برخورد مستمر با ضرب العجل‌ها میزان موثر بودن شما و همینطور بهره‌وری‌تان را به نحو شایسته‌ای افزایش می‌دهد. انجام کارها در زمان مناسب تنها به شما مربوط نمی‌شود. بیشتر کارها زنجیره ای از وظایف هستند که به وسیله تنی چند از افراد انجام می‌گیرد. اگر شما نتوانید سهمتان را انجام دهید دیگران نیز نمی‌توانند به وظیفه اشان عمل کنند.

  1. واقع‌گرا باشید:

اولین سوالی که باید از خودتان بپرسید این است که آیا ضرب العجل‌هایتان قابلیت انجام دارند؟ نیاز است که شما قبل از پذیرش هر ضرب‌العجلی به برنامه و تقویم خود نگاهی بیاندازید. فقط نباید حواستان به حاشیه سود خود باشد. باید به این نکته توجه کنید که اگر سرتان خیلی شلوغ شود نه تنها ضرب العجل جدید را نمی توانید به درستی انجام دهید بلکه ضرب العجل‌های دیگرتان نیز ممکن است تحت الشعاع قرا بگیرد.

اگر شما مجبور هستید که این ضرب‌العجل را قبول کنید بهتر است زمان تحویل پروژه را دقیقا مشخص نکنید و قسمتی به منظور مذاکره تعیین نمایید.

  1. به خودتان و همینطور کارمندانتان نظم دهید:

برخی از افراد می توانند در محیط‌هایی پرآشوب و بی‌نظم به فعالیت خود ادامه دهند. اگر شما هم جزء این دسته از افراد هستید مشکلی نیست اما معمولا کارآفرینانی که می توانند به ضرب العجل‌هایشان متعهد باشند در محیطی منظم فعالیت داشته‌اند.

داشتنن برنامه‌ای منظم و هفتگی می‌تواند به شما کمک کند تا همه وظیفه‌تان را زیر نظر بگیرید. هر روز تمام وظایف روزانه‌تان را بنویسید و به محض انجام، آن را خط بزنید.

  1. از “یادآورها” استفاده نمایید:

حتی باهوش ترین افراد ممکن است کارهایشان را فراموش کنند. یادآورها می توانند جلسات، وظایف، تماس ها و هر آنچه که نیاز دارید را به شما یادآوری کنند. گوگل کلندر (تقویم گوگل) میتواند گزینه خوبی باشد با توجه به این که این برنامه از تقویم فارسی هم پشتیبانی می کند. اگر موضوع ضرب العجل‌ خیلی مهم است بهتر است که یادآور شما یک روز قبل‌تر تنظیم شود.

  1. از دیگران کمک بخواهید

جمع‌سپاری، همیاری و کارهای داوطلبانه همه اینها نشان می دهند که دیگر نمی توان به توان و استعدادهای خودمان اتکا کنیم. همشه گفته‌اند دو تا سر بهتر از یکدانه است. اگر تعداد این سرها بیشتر بشوند هم شرایط قطعا بهتر خواهد شد. شما می توانید به افراد خانواده، دوستان و یا به همکاران خود بگویید که به دنبال چه هستید و آنها به شما کمک خواهند نمود.

حتی افراد حرفه ای هم ممکن است به مسائل از دیدگاه درست نگاه نکنند و احتیاج است تا با دیگر افراد نیز مشورت شود.

 

مترجم: محسن راعی

منبع: www.entrepreneur.com

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *