Solar panel against blue sky

کاهش بیست و پنج درصدی هزینه انرژی خورشیدی در یک سال

تحول در انرژی‌های پاک در حال انجام است و انرژی خورشیدی نیز پیشتاز این حوزه می‌باشد. در گزارش  جدیدی که بخش انرژی های تجدیدپذیر ایالات متحده منتشر کرده آمده است که هزینه انرژی خورشیدی در مقیاس کلان حدود سی درصد در یک سال کاهش یافته است. پروژه سان شات هم که در بخش انرژی ایالات متحده در حال پیگیری‌ست اعلام کرده که مهلت آنها برای تنظیم هزینه ها قبل از سال ۲۰۲۰ انجام خواهد گرفت. اینها همه نشان می‌دهد که علی رغم سیاستهای نادرست، انرژی خورشیدی به سرعت در حال ارزان شدن است و همه جا در دسترس خواهد بود.

در حال حاضر، ماژوهای بیشتری در چین در حال ساخت است و این سبب شده که قیمت هر وات تولیدی به ۱.۰۳ دلار برای سیستم های ایستا و همینطور ۱.۱۱ دلار برای سیستم هایی که حرکت خورشید را دنبال می‌کنند کاهش یابد.

اگر چه سقف های خورشیدی مصداق بارز استفاده از این انرژی هستند اما باید به این مورد اشاره کرد که انرژی خورشیدی را می‌توان به شبکه برق شهری نیز متصل کرد و این ممکن است تمام معادلات را متحول سازد. با کاهش پیدا کردن قیمت این انرژی، شرکت های تولید کننده محصولات مرتبط هم سعی کرده اند تا سهم خود را در این حوزه بیشتر کنند. به عنوان مثال، شرکت دوک انرژی در ایالت فلوریدا اعلام داشته که ۶ میلیارد دلار بر زیرساخت‌های انرژی خورشیدی سرمایه‌گذاری خواهد کرد و جالب آنکه این هزینه قرار بود بر انرژی اتمی سرمایه‌گذاری شود. اگر این روند ادامه یابد، ۱۳۹ کشور می توانند تا سال ۲۰۵۰ صددرصد از انرژی مصرفی خود را از منابع تجدیدپذیر (که بیشتر انرژی خورشیداست) تامین نمایند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *