محسن راعی

از رسانه و فناوری

مهم‌ترین فنآوری‌ها در سال 2018

مهم‌ترین فنآوری‌ها در سال 2018

با شروع سال جدید میلادی باید به این نکته توجه داشت که کدام فن آوری ها حایز اهمیت بیشتری خواهند بود.

سایت سینگیولریتی هاب به چند موضوع از فنآوری های جدید توجه داشته است که در زیر به آنها می‌پردازیم:

  1. رمز نگاری ارزی (Cryptocurrency) و فنآوری بلاک چین

با افزایش توجه به ارز بیت کوین، سرمایه گذاران نیز به تکاپو افتاده اند تا دانش خود را نسبت به رمزنگاری دیجیتال بیشتر نمایند. بانک آمریکا (Bank of America) پنتنتی بر پایه بلاک چین ثبت نموده و بورس اوراق بهادار استرالیا (Australian Securities Exchange) نیز قصد دارد تا از بلاک چین استفاده نماید. سایت کوین دسک (فعال در حوزه بلاک چین و ارزهای دیجیتال) هم در خصوص پتنت جدید اپل در حوزه بلاک چین مقاله ای منتشر کرده است.

  1. ظهور فن آوری های گوناگون

در سال 2018 شاهد پیشرفت های زیادی در ویرایش ژن‌ها، بلاک چین، هوش مصنوعی و غیره خواهیم بود. تنها نمی توان به یک فن اوری بسنده کرد و روندهای متناوبی ظاهر خواهند شد. دست نامرئی فنآوری بیشتر و بیشتر در زندگی های ما خواهد آمد و بر نگرش ما نسبت به جهان تاثیر خواهد داشت.

  1. فن آوری مبارزه با اخبار جعلی

با گسترش شبکه های اجتماعی از قبیل فیسبوک و توییتر، تعداد اخبار جعلی (fake) نیز رو به افزایش است. موتورهای جستجو و شبکه های اجتماعی مسبب این افزایش هستند. ظنز ماجرا اینجاست که فنآوری هم سبب گسترش این اخبار جعلی می‌شود و هم می‌تواند مانع آن گردد. فنآوری جدید می تواند با رصد شاخصهای اعتماد (trust indicators) مانع از گسترش اخبار جعلی شود.

  1. بهره گیری از نیروی خورشیدی در منازل

ساکنین مناطق دوردست آفریقا به مرور در حال کنار گذاشتن استفاده از شبکه برق سراسری هستند و بیشتر از پنل های خورشیدی و به صورت پرداخت به اندازه مصرف استفاده می‌کنند. شرکت هایی که این خدمات را ارائه می‌دهند در حال حاضر از قوانین مدونی تبعیت نمی‌کنند اما در آینده باید به روش دست یابند تا بتوانند هم نیازهای مردم را تامین نمیایند و هم بعد اقتصادی ان را در نظر بگیرند.

  1. دستیار شخصی مجاری

بدون شک، هوش مصنوعی زندگی ما را تحت تاثیر قرار داده است. الکسا، سیری و دستیار گوگل وعده داده اند که فهم رایانه ها را بیشتر سازند تا آنها بتوانند حتی احساسات ما را درک نمایند. ساعت های هوشمند نیز از این هوش مصنوعی بی بهره نمانده اند و می توانند عادات ما را مورد بررسی قرار دهند و حتی با تحلیل ضربان قلب ما به احساساتمان نیز پی برند. اما باید به این نکته توجه داشت که دستیاران دیجیتال ممکن است اطلاعات شخصی ما را به شرکت های عظیم برسانند و حریم خصوصی ما را نقض نمایند.

  1. اپلیکیشن های آموزشی

با ظهور عصر MOOC (دوره های آنلاین آموزشی فراوان) انتظار می رود تا اپلیکیشن های آموزشی نیز افزایش یابد. آمار جهانی نشان میدهد که دخترها حدود 2.5 برابر کم تر از پسرها احتمال ترک تحصیل یا عدم آموزش داشته باشند. با پیشرفت این اپلیکیشن ها می توان این شکاف را پر نمود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.