هراری در سیلیکون ولی: پیشگوی فاجعه به دیدار غول‌های فناوری می‌رود

اندیشه‌های هراری همیشه برای من قابل تامل بوده است. من در مقاله «این شیاطین فناوری» به اندیشه‌های وی در خصوص فناوری و سرمایه‌داری اشاره کرده‌ام.

آنچه در زیر خواهید خواند مصاحبه نیویورک‌تایمز با وی است که در وب‌سایت ترجمان آمده.

 

ادامه خواندن هراری در سیلیکون ولی: پیشگوی فاجعه به دیدار غول‌های فناوری می‌رود

این شیاطین فناوری!

نوح هراری در مقاله ای با عنوان «چرا تکنولوژی به نفع استبداد پیش می‌رود؟» بیان می‌دارد که اگر شطرنج، آن قناری معدن خلاقیت خاص انسانی باشد، مدت‌هاست که این قناری در حال جان کندن است. با برنده شدن آلفازیروی گوگل بر استاک فیش هشت (قهرمان بلامنازع شطرنج) آن هم بعد از تنها چهار ساعت یادگیری می‌توان گفت که قله ذهن خلاق آدمی را هوش مصنوعی فتح نموده است و دیگر چیزی نیست که بگوییم توانایی ويژه انسان است و کامپیوتر نمی‌تواند آن را انجام دهد.

ادامه خواندن این شیاطین فناوری!

آپگرید: فرار از فناوری به فناوری

فیلم آپگرید یا ارتقاء، داستان جنگ میان روبات و انسان است. از آنهایی‌ست که مخاطب را به چالش می‌کشد تا بفهمد این آرماگدون کدام را نابود خواهد کرد و چه کسی چاقو را در آب خواهد شست. سراسر فیلم آکنده از لحظات دلهره‌آور و مشمئزکننده است و فیلم‌برداری خارق‌العاده آن ما را بیشتر درگیر فضای ترسناک داستان می‌کند.

ادامه خواندن آپگرید: فرار از فناوری به فناوری

یادداشتی در خصوص فومو: ترس از دست دادن

تمام مشکلات بشری از آنجا شروع شد که نتوانست به تنهایی در اتاقش بماند. پاسکال، نویسنده و ریاضی‌دان

عصر ما دارای ویژگی‌هایی بود که توانست اختلالات جدیدی را به فهرست آلام انسان‌ها اضافه کند.فومو (FOMO) مخفف Fear Of Missing Out یا همان ترس جاماندن یا از دست دادن نیز جزئی از این پریشانی‌هاست.  در این حالت، شما احساس می‌کنید که از اخبار جا مانده‌اید و برای جبران این جاماندگی هر چند دقیقه یکبار به تلفن همراهتان سر می‌زنید و به سراغ شبکه‌های اجتماعی می‌روید تا مبادا از اتفاقاتی که در جهان یا برای دوستانتان رخ داده بی‌اطلاع بمانید.

ادامه خواندن یادداشتی در خصوص فومو: ترس از دست دادن

چرا شهرها باید مشارکت مدنی آنلاین داشته باشند

مشارکت مدنی به معنی تشویق شهروندان به زندگی اجتماعی و شکل دهی به آینده جامعه است. با پیشرفت فن‌آوری‌های مدرن، مدیریت شهری می‌تواند به صورت آنلاین ارتباط بیشتری با شهروندان داشته باشد. آنچه در ذیل آمده ۵ دلیل مهم در خصوص این است که چرا باید به سمت مشارکت مدنی آنلاین پیش رفت.

هر دوی فعالیت‌های آنلاین و آفلاین تلاش دارند تا مشارکت مدنی را بهبود بخشند. با ظهور شهرهای هوشمند و فن‌آوری‌های دیجیتال، راه های ارتباطی جدید نیز بنا شده‌اند. اما این بدان معنی نیست که دولت‌های محلی، تلاش های سنتی خود را کنار بگذارند.

ادامه خواندن چرا شهرها باید مشارکت مدنی آنلاین داشته باشند

دگردیسی دیجیتال در اروپا

اروپا در آستانه یک تحول فن‌آوری بی‌سابقه است: رسوخ اینترنت در همه زوایای زندگی. فن‌آوری های پوشیدنی به ما می‌گویند که آیا خوابمان دارای کیفیت مطلوبی است و این که آیا تنمان احتیاج به ورزش دارد یا خیر. حس‌گرهای تعبیه شده در خیابان، امکان وقوع ترافیک را کم کرده و برایمان محل پارک پیدا می‌کنند. اپلیکیشن‌های دارویی، پزشکان را قادر می‌سازند که بیماران را صدها کیلومتر دورتر درمان کنند.

ادامه خواندن دگردیسی دیجیتال در اروپا

هیچکس شهرهای ابرهوشمند را دوست ندارد

این هفته،شهر لندن میزبان خیل عظیمی از نخبگان رایانه، سیاستمداران و طراحان شهری است. در این کنفرانس، از پیشرفته ترین ایده ها در خصوص هوشمندسازی شهرها صحبت می‌شود. رایانه های شهرهای هوشمند تنها ترافیک را کنترل نمی کنند، بلکه به طراحان شهری می‌گویند که دفاتر و فروشگاه ها باید کجا قرار گیرند و یا هر قسمت از اجزاء زندگی شهری چگونه با دیگری باید در تعامل باشد. آیا فکر می‌کنید این شبیه فیلم های علمی تخیلی است؟ باید بدانید در حال حاضر این گونه شهرها در خاورمیانه و یا در کره در حال ساخته شدن هستند. انقلاب فن آوری سبب می شود که زندگی شهری تحت کنترل قرار گیرد. اما آیا این چیز خوبی‌ست؟

ادامه خواندن هیچکس شهرهای ابرهوشمند را دوست ندارد

عصر سیلیکون و چالش‌های پیش رو

همیشه اینگونه بوده است که بشر با کشف و به کارگیری مواد جدید توانسته به تمدن خود جهتی تازه دهد. این تحول آنچنان بوده است که ما اعصار گذشته را بر اساس مواد کشف شده یا به کارگرفته شده نام گذاری می‌کنیم مانند عصر پارینه‌سنگی یا عصر برنز. در عصر برنز، بشر توانست با به کارگیری دانش خود در زمینه مواد، سبب ظهور شهرها، کسب‌وکارها و دادوستد‌ها شود.

ادامه خواندن عصر سیلیکون و چالش‌های پیش رو

مهم‌ترین فنآوری‌ها در سال ۲۰۱۸

با شروع سال جدید میلادی باید به این نکته توجه داشت که کدام فن آوری ها حایز اهمیت بیشتری خواهند بود.

سایت سینگیولریتی هاب به چند موضوع از فنآوری های جدید توجه داشته است که در زیر به آنها می‌پردازیم:

ادامه خواندن مهم‌ترین فنآوری‌ها در سال ۲۰۱۸

این ۱۱ شغل سودآور در گذر زمان به آرامی ناپدید خواهند شد

بسیاری از مشاغل امروز در آینده منسوخ شده و از بین می‌روند. نکته جالب توجهی که وجود دارد این است که بعضی از این مشاغل در گروه پر درآمدها قرار می‌گیرند. به‌تازگی فهرستی از ۱۱ شغل پر درآمد جهان که تا سال ۲۰۲۶ به آرامی به حاشیه خواهند رفت منتشر شده و گفته می‌شود حقوق و دستمزدهای آن‌ها چیزی حدود ۶٫۴ میلیارد دلار خواهد بود. شاید تعجب کنید که چرا برنامه‌نویسی در این فهرست قرار گرفته، اما اگر پیشرفت‌های هوش مصنوعی را بررسی کنید دیگر تعجب نخواهید کرد.

ادامه خواندن این ۱۱ شغل سودآور در گذر زمان به آرامی ناپدید خواهند شد