محسن راعی

از رسانه و فناوری

هوش مصنوعی به چهار روش در حال تغییر بازار محتواست (قسمت دوم)

هوش مصنوعی به چهار روش در حال تغییر بازار محتواست (قسمت سوم و پایانی)

با پیشرفت فناوری، هوش مصنوعی توانسته استراتژی محتوا و همینطور تحلیل آن را هم دستخوش تحول قرار دهد. آنچه در زیر آمده نشان می‌دهد جهان وارد مرحله جدیدی از تحلیل و تولید محتوا شده است.

تحلیل داده ها بسیار توانمندتر شده است

در سال 1997، رایانه توانست انسان را در مسابقات شطرنج شکست دهد. این دقیقا زمانی بود که هوش مصنوعی شروع به تحلیل مقدار متنابهی از داده کرد تا بتواند به یک استراژی واحد برسد.

برندهای مهمی مانند Airbnb از هوش مصنوعی بهره می‌برند تا بتوانند میزان هزینه اقامتگاه‌ ها را بر اساس عوامل مختلفی از قبیل اینکه چه زمانی از سال است و یا این که آن محل چقدر نزدیک است محاسبه کنند.

اما این برای بازاریابی محتوا چه مفهومی دارد؟

این یعنی آنکه در آینده از ابزارهایی بسیار حرفه ای به منظور تحلیل محتوا و ساخت استراتژی استفاده خواهد شد. الگوریتم هوش مصنوعی قادر خواهد بود تا با مدیریت داده ها و تحلیل آنی آنها استراتژی مورد نیاز را تولید کند.

بینش همه چیز است

بر اساس پیش بینی‌های فورستر، کسب و کارهایی که بر بینش تمرکز بیشتری دارند، حداقل 1.2 تریلیون دلار در سال از سایر رقبا جلوتر خواهند بود.

چگونه از داده ها به منطور رسیدن به بینش بهره ببریم؟

  1. شروع به جمع آوری اطلاعات بیشتر از مصرف کننده کنیم. نظرسنجی‌ها، فرم‌ها و یا سوالات آنلاین می تواند ابزار آلات خوبی باشند.
  2. از ابزارآلات تحلیل سایت خود بیشتر بهره ببرید تا متوجه بشوید چه محتوایی میزان مشارکت بیشتری را ایجاد نموده اند.
  3. از موارد بالا برای ساخت استراتژی مناسل بهره ببرید.

 خودکارسازی محتوا

تولید زبان طبیعی یا همان NLG شاخه‌ای از هوش مصنوعی است که قطعا نقش مهمی در بازاریابی محتوا خواهد داشت. NLG از الگوریتم‌ها به منظور ترجمه داده به زبان شبیه انسان بهره می‌برد که به نوبه خود در تولید رپورتاژ و همینطور سرتیترها استفاده خواهد شد. در حال حاضر نیز شرکت‌هایی هستند که با بهره گیری از داده ها و بینش، شروع به تولید خودکار محتوا کرده‌اند. این مقالات را انسان ننوشته است اما توسط الگوریتم هایی ایجاد شده اند که یاد گرفته‌اند تا به زبان بشری صحبت کنند.

اما آیا این به معنی آن است که بازاریابی محتوا به پایان رسیده است؟

باید گفت: به هیچوجه

در آینده مدیران محتوا از ابزارها و فناوری های پیشرفته ای برخوردار هستند و می توانند اعماق روند تولید محتوا را سنجش کنند. بینش عمیق می‌تواند پیش بینی کند چه محتوایی از عملکرد بهتری برخوردار است و باعث شود تا برندها محتوایی از آن نوع تولید کنند.

علی رغم همه تاثیراتی که فن آوری بر زندگی ما طی دهه های گذشته داشته اما بشر هنوز با نوع خود ارتباط برقرا می‌کند. بنابراین اگر چه روباتهای تولید محتوا در حال بیشتر شدن هستند اما محتوای متفکرانه وشخصی را هنوز انسان ها تولید می کنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *