محسن راعی

از رسانه و فناوری

نقش واژگان در رتبه‌بندی

نقش تعداد واژگان در سئو چه می‌تواند باشد؟

عمدتا طول متن خبر یا مقاله به دو عامل بستگی دارد:

۱. نیت و قصد جستجو را متقاعد کند

۲. تولید محتوایی که بتواند لینک مرتبط جمع‌آوری کند

باید به چند نکته در خصوص نوشتار محتوا توجه کرد:

۱. تنها مقاله‌نویسی طولانی نیست که بتواند باعث بهبود رنک شود.

۲. بک‌لینک باعث بهبود رنک می‌شود و احتمالا مقاله طولانی نیز لینک بیشتری به همراه دارد.

۳. باید بتواند به سوال پرسیده شده به صورت کامل پاسخ دهد.

۴. گوگل محتوای رقیق شده را دوست ندارد.

با مطلب دو هزار واژهای و h1 بهینه شروع کنید.

این چیزی‌ست که عموما در خصوص سئوی بهینه مقاله گفته می‌شود. در سال ۲۰۱۶، برایان دین و اریک وان بوشرک، یک میلیون وبسایت رو مورد تحلیل قرار دادند و گفتند که هر چه محتوا طولانی‌تر باشد احتمال آنکه در نتایج گوگل رتبه بهتری داشت باشد بیشتر است. عموما رتبه اول گوگل حدود ۱۸۹۰ واژه دارد.

اما سه سال از نتیجه این تحقیقات می گذرد و الگورتیم گوگل در ۱۲ ماهه گذشته در خصوص کیفیت محتوا و نیت سرچ‌ها به روز رسانی های زیادی به خود دیده است. اما باید باز از خود پرسید آیا متن طولانی تر هنوز بهتر است؟

این متن طولانی نیست که باعث رتبه بهتر میشود بلکه بکلینکهاست که به طول متن مرتبط هستند.

تحلیل سایت href در سال ۲۰۱۸ نیز خود شاهدی بر این ادعاست. طبق این تحقیقات، حداقل تعداد واژگان یک مقاله باید ۸۰۰ کلمه باشد.

تعداد واژگان به بک‌لینک

اما BuzzSumo با تحلیل ۹۱۲ میلیون در سال ۲۰۱۹ به این نتیجه رسید که هر چقدر طول یک مقاله بیشتر باشد تعداد بک‌لینک‌های بیشتری خواهد گرفت.

محتوای طولانی حدود ۷۷ درصد شانس بیشتری در جذب بک‌لینک دارد.

Ahrefs در سال ۲۰۱۸ نشان داد که ۹۱ درصد از تمامی صفحات، ترافیک اورگانیک ندارند چرا که از بک‌لینک مناسب محروم هستند. گویا ۵۵ درصد از صفحات حتا یک بک‌لینک ندارند و ۳۰ درصد از انها کم‌تر از سه بک‌لینک دارند.

بنابراین رنک بهتر به دو عامل بستگی دارد:

۱. محتوای طولانی سبب ایجاد لینک بیشتر می‌شود

۲. لینک بیشتر رتبه بهتری را به همراه دارد.

بنابراین طولانی بودن مطلب به خودی خود نمی‌تواند عامل ایجاد رنک بهتر باشد اما از آنجایی که ممکن است بک‌لینک‌های بیشتری جذب کند می‌تواند عامل مهمی در سئو باشد. بنابراین پیشنهاد می‌شود تا متن شما جامع، جذاب و عمیق باشد.

گاهی اوقات برای بهتر کردن یک مطلب نیازی به کلمات اضافی نیست بلکه اضافه کردن تصاویر و گرافیک بهتر و همینطور جزئیات با کیفیت‌تر (نه لزوما متنی) هم تاثیر به سزایی خواهد داشت.

مقاله خود را با مهمترین اطلاعات شروع کنید.

پیشنهاد Ahref آن است که:

دغدغه شما نباید تعداد واژگان باشد بلکه مطمئن شوید شما حق مطلب را کاملا ادا کرده‌اید. حالا مهم نیست که ۵۰۰ واژه نوشته‌اید یا ده هزار واژه. نکته آن است که شما باید بهترین منبع در دسترس آن موضوع باشید.

حال به سوال بعدی می‌رسیم: چه چیزی نیت یک جستار (search intent) را به صورت کامل ادا می‌کند؟

برای سالها، حرفه‌ای‌های سئو فارغ از کاربردی بودن مطلب تلاش داشته‌اند تا محتوای طولانی بنویسند. این سبب ایجاد محتوایی بسیار طولانی و بی‌ربط می‌شد. بنابراین گوگل به محتوایی اولویت داد که جواب پرسش جستجوکننده را سریعا پاسخ دهد بدون آن که از او بخواهد تا بیش از حد اسکرول کند.

نتایج فوری گوگل
نتایج فوری گوگل

یکی از مثالها «چگونه نرخ پرش را کاهش دهیم؟» است. در این سوال، گوگل قبل از اینکه حتا روی لینک اول کلیک کنید نتیجه را به شما نشان می‌دهد.

پیشنهاد من آن است که ساختار محتوای خود را بر عکس کنید و از همان اول برای مخاطب خود ارزش قائل شوید. به این مثلث توجه کنید:

اصول نوشتن بر اساس سئو

با پیام اصلی شروع کنید. سپس وارد اعماق موضوع شوید  و بعد به جزئیات بپردازید. باید به کاربر یک مسیر مشخص نشان دهید تا کانورت شود و روی لینک دیگری در آن صفحه کلیک کند. به کاربر کمک کنید تا هر آنچه لازم دارد پیدا کند. می توانید در انتهای متن لینکهای زیر را قرار دهید:

۱. لینک به مقالات مرتبط یا بیشتر بخوانید

۲. لینک عضو شوید یا ثبت نام کنید

۳. لینک محصول را بخرید

پرسش جستار
پرسش جستار

رقیقسازی به محتوا و موضوع آسیب وارد می کند

محتوای آبکی، محتوای تکراری و استفاده بیش از حد کلید واژه‌ها می‌تواند تاثیرات منفی بر رنک محتوایتان داشته باشد.

اگر بخواهیم یک مقاله دو هزار واژه‌ای در خصوص «سیب» بنویسیم و تنها به منظور رساندن به عدد دو هزار شروع به توضیح «موز» یا «پرتقال» کنیم با این کارمان در حال رقیق کردن محتوا خواهیم بود. ما با این کارمان هم مخاطب و هم گوگل را در خصوص هدف و نوع محتوا گیج می‌کنیم.

بنابراین به این نکات توجه کنید:

۱. هر مقاله باید در خصوص یک کلید واژه باشد.

۲. به رابطه بین مقالات خود توجه کنید. هر چه که مربوط به یک موضوع باشد باید در یک ساختار قرار گیرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.